Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bursa Gemlik’te ‘Temiz Deniz’ farkındalığı

Bursa Gemlik’te ‘Temiz Deniz’ farkındalığı

ateshaber ateshaber -
22 0

BURSA (İGFA) – Çevre Müdafaa ve Denetim Dairesi Başkanlığı uyumunda yapılan Etraf Haftası aktiflikleri kapsamında Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı Kıyı Planlama ve İmal Şube Müdürlüğü’nce Gemlik’te “Dalgıçlarla Deniz Tabanı Temizliği” yapıldı.

Borusan Port istekli dalgıçları iskeledeki hazırlıklarının akabinde dalış gerçekleştirip, deniz tabanındaki kirliliği gözler önüne serdi.

Dalgıçların Gemlik Körfezi tabanından topladıkları plastik, cam ve metal atıklar, vatandaşların görmesi ve etraf şuuru konusunda farkındalık oluşturulması ismine stant alanına boşaltıldı.

Çevre konusunda farkındalık oluşturmak maksadıyla çeşitli etkinliklere imza attıklarını belirten Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Lideri Yıldız Odaman Cindoruk, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak alt yapı yatırımları, hava kirliliğiyle uğraş, hafriyat atıklarının idaresi, entegre atık idaresi, dere ıslahlarının imali, kıyı paklığı, yeşil alanların arttırılması üzere birçok etraf yatırımını hayata geçiriyoruz. Tüm bunların yanında farkındalığın arttırılmasını da unutmuyoruz. Denizler bizim için çok değerli. Her ne kadar oksijen kaynağımız ağaçlar desek de aslında denizler ve okyanuslar. Hem karbondioksit emilimi hem de oksijen üretimi açısından denizlerimiz epeyce değerli. Bu manada da denizleri korumak hepimizin görevi” diye konuştu.

Etkinliğe katılan Borusan Port Gemi Operasyon Müdürü ve İstekli Dalgıç olan Fatih Kayacıkbaşı, “Dünya Etraf Günü’nde denize dikkat çekmek için suya daldık. Suyun altı gördüğümüzden çok daha makûs durumda. Elimizden geldiğince denizden atıkları çıkarmaya çalıştık. İnsanların ilgisini çekmesini umuyoruz. ‘Denizlerin kirliliği elle değil, vicdanla temizlenir’ diyerek herkesi şuurlu olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir