Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Meclis 30. Lideri’ni seçecek

Meclis 30. Lideri’ni seçecek

ateshaber ateshaber -
20 0

ANKARA (İGFA) – TBMM Başkanlığı için gösterilecek adaylar, 6 Haziran Salı günü saat 24.00’e kadar Süreksiz Başkanlık Divanı’na bildirilecek.

Genel Şura, 7 Haziran Çarşamba saat 14.00’te toplanacak ve seçim gerçekleştirilecek.

TBMM İçtüzüğüne nazaran, Başkanlık için bir yasama devrinde iki seçim gerçekleştiriliyor. Birinci seçilenin misyon mühleti iki, ikinci devre için seçilenin vazife mühleti üç yıl oluyor.

TBMM’nin internet sitesinden aktarılan habere nazaran, meclis Genel Konseyinde, Lider seçimi bâtın oyla yapılacak.

İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (301 oy) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Lider seçilecek.

Yeni seçilecek TBMM Lideri’nin başkanlığında, gelecek hafta Müracaat Konseyi’nin toplanması öngörülüyor.

Bu toplantıda; TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komitelerinin kaç üyeden oluşacağı ve AK Parti, CHP, MHP, Yeşil Sol Parti, DÜZGÜN Parti kümelerine düşen üye sayısı belirlenecek.

Beş siyasi parti kümesi, kümelerine düşen sayıya nazaran, milletvekillerinin isimlerini TBMM Başkanlığına bildirecek.

Daha sonraki süreçte TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komitelerinin üye isimleri TBMM Genel Konseyinde okunarak, milletvekillerinin oyuna sunulacak.

En yaşlı üye başkanlığında toplanacak komitelerde; Lider, Başkanvekili, Katip Üye ve Sözcüden oluşan Başkanlık Divanı seçimi yapılacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir