Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. BTÜ’lü bilim insanı Büyükyıldız’a TÜBİTAK takviyesi

BTÜ’lü bilim insanı Büyükyıldız’a TÜBİTAK takviyesi

ateshaber ateshaber -
23 0

BURSA (İGFA) – BTÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Büyükyıldız’ın hazırladığı TÜBİTAK dayanaklı proje TÜBİTAK’tan dayanağa hak kazandı.

Büyükyıldız, projenin Türkiye’nin en kıymetli bilim,teknoloji ve araştırma kurumu tarafından desteklenmeye bedel bulunmasının, kendisini memnun ettiğini belirtti.

TÜBİTAK tarafından desteklenmeye kıymet bulunan projenin kanser tedavisi ile ilgili olduğunu söyleyen Büyükyıldız, proje kapsamında nötron ile kanser tedavisinde hala kullanılan “eşdeğer jellerin” güzelleştirmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Projenin “Boraks Katkılı Fricke Jel Dozimetrelerinin Elde Edilmesi, PGNAA ve DGNAA Usulleri ile Matris Tesirleri Düzeltilmiş Kalitatif ve Kantitatif Tahlillerinin Yapılması” başlığını taşıdığını belirten Büyükyıldız, projenin milletlerarası bir çalışma olduğunun da altını çizdi.

Bu projede Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Georgia Institute of Technology ortak kurum olarak yer aldığını bildirdi.

Büyükyıldız, çalışmanın kanser tedavisiyöntemlerinden biri olan nötron yakalamaya dayalıolduğunu ve proje maksadının, bu noktada kullanılan ve fricke jel olarak isimlendirilen eş kıymet gereçlerin geliştirilmesinin olduğunu söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir