Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Borç yapılandırmada müddet bitiyor

Borç yapılandırmada müddet bitiyor

ateshaber ateshaber -
31 0

Borç yapılandırması için son tarih olan 30 Mayıs uzatılarak, 30 Haziran’a ertelenmişti. 30 Haziran Kurban Bayramı tatiline denk geldiği geldiği için toplumsal güvenlik borç yapılandırmasından yararlanmak isteyenler 3 Temmuz mesai bitimine kadar başvurabilecek.

Başvuru sonrası birinci taksit ödeme tarihi de ileri çekildi ve 30 Temmuz olarak belirlendi.

Buna nazaran Aralık 2022 öncesi sigorta primi, Bağ-Kur primi, işsizlik sigortası primi, toplumsal güvenlik dayanak primi, isteğe bağlı sigorta primi, topluluk sigortası primi borçları, yanlış ve yersiz ödenmiş gelir ve aylıklardan doğan borçları üzere tüm toplumsal güvenlik borçları yapılandırılabilecek. Borçlar peşin yahut taksitle ödenebilecek. Yapılandırma kapsamındaki alacaklara, gecikme cezası ve gecikme artırımı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) uygulanıyor. Borç yapılandırması yapılıp da hesaplanan meblağ 30 Temmuz’da peşin ödenirse hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı silinecek.

Borcunu taksitle ödemek isteyenler; 12, 18, 24, 26 ve 48 aylık vadeleri tercih edebilecek. Tercih edilen taksit sayısına nazaran de belli katsayı uygulanıyor. Borcunu 12 taksitle ödeyenler için 1.09, 18 taksitle ödeyenler için 1.135, 24 taksitle ödeyecekler için 1.18, 36 ay taksitle ödeyecekler için 1.27, 48 ay taksitle ödeyecek için 1.36 katsayı uygulanacak.

Ödemeler bankalar kanalıyla yahut kredi kartıyla ya da banka kartıyla yapılabilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir