Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Emekli Bayanlar dernek kurdu

Emekli Bayanlar dernek kurdu

ateshaber ateshaber -
26 0

İZMİR (İGFA) – Kurucular şurası ismine birinci açıklamasını “Emekliler Haftası” hasebiyle yapan Çağdaş Emekli Bayanlar Derneği Sözcüsü Emel Denizaslanı, emeklilerin yaşadığı meselelere ve emekliler ortasında eşitsizliğe dikkat çekti, farklı kurum emeklileri ortasında nimet-külfet dengesizliğinin sınır safhaya ulaştığını bildirdi. Emeklilerin büyük bir kısmının minimum fiyatın altında maaş aldığını savundu.

EMEKLİ AÇLIK HUDUDUNUN ALTINDA MAAŞ ALIYOR

Emekliler ortasındaki dengesizliğe dikkat çeken Denizaslanı,“İşçi, esnaf, memur emeklileri ortasındaki eşitsizliğin yanı sıra, her birinin kendi ortasında da adaletsizlikler bulunuyor. Zira, eski isimleriyle SSK, Bağ-Kur ve T.C. Emekli Sandığı emeklileri ortasında nimet-külfet dengesizliği olduğu üzere memur emeklileri hariç SSK ve Bağ-Kur emeklileri ortasında da adaletsizlikler had safhalara ulaşmış durumdadır. Emekliler bugün 10 bin 500 lirayı bulan açlık sonunun altında maaş alıyor” dedi.

En düşük emekli maaşının taban fiyatın ve açlık hududunun altında olmaması gerektiğine işaret eden Denizaslanı, şu talepleri lisana getirdi.

“Adil bir intibak yasası çıkarılmalı. Bilhassa emekli bayanların fiyatlarının “eşit işe eşit ücret” unsuru doğrultusunda ele alınması gerekmektedir. Emekliler için muayene ve ilaç iştirak hisseleri ve fark fiyatları kaldırılmalıdır. Maliye Bakanlığı’nın ilaç listelerini sık sık değiştirmesi de emeklileri sıkıntı durumda bırakmaktadır.”

Anayasanın 10. hususuna nazaran, devletin bütün süreçlerde kanun önünde eşitlik unsuruna uygun olarak hareket etmesi gerektiğine işaret eden Kurucular Şurası Sözcüsü Emel Denizaslanı,SSK ve Bağ-Kur emeklilerine
enflasyon artırımının yanında kalkınma suratından da hisse verilmelidir. Yoksa eşit koşullarla emekli olanlar ortasındaki farklar gün geçtikçe artmaya
devam edecektir.”görüşünü savundu.

Denizaslanı, tüm emekli bayanları derneğe üye olmaya, birlikteliği güçlendirmeye davet ederek, “İzmir’de bayan emeklileri bir ortaya getiren, sıkıntılarını lisana getiren bir örgüt çatısı olmak için yola çıktık. Bu gereksinimden hareketle derneğimizi kurduk ve kısa müddette ağır ilgi gördü. SSK’lı, Bağ-Kur’lu ayrımı katiyetle yapmıyoruz. Tüm emekli bayanlarımızı Çağdaş Emekli Bayanlar Derneği çatısı altında buluşmaya çağırıyorum.”dedi.

KURUCULAR HEYETİ KİMLERDEN OLUŞTU…

Derneğin Kurucular Şurası üyeleri, Emel Denizaslanı, Güler Bilgen, Mesude Öney, Gülsen Özkan, Nihal Bulmamış, Berrin Demirtaş, Yeşim Saygılı, Cemile Aktan, Emel Acar, Mualla Yılmaz, Süheyla Diker, Nuriye Çelik, Nuray Petin Sönmez ve Nefise Ünal’dan oluşuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir