Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Bir sen eksiktin: Amazon’da yapay zeka dönemine geçiş yapıyor!

Bir sen eksiktin: Amazon’da yapay zeka dönemine geçiş yapıyor!

ateshaber ateshaber -
29 0

Yapay zeka trendine arama motorları, işletim sistemleri derken alışveriş siteleri de katıldı. Amerika’da kurulan ve ardından tüm dünyada satış yapmaya başlayan Amazon, ürünleriyle alakalı içeriklerde yapay zeka eklentisini kullanmaya başladı. Bu eklenti ile kullanıcıların alışveriş deneyimlerinin arttırılması hedefleniyor. İşte Amazon ve kullandığı yapay zeka uygulaması hakkında detaylar…

Amazon ürün yorumlarını yapay zekaya düzenletiyor!

Amazon, yapay zeka (AI) kullanarak bazı listelemeleri için değerlendirme özetleri oluşturma yoluna gitti.Bu yaklaşımın amacının sınırsız kullanıcı incelemesi arasında dolaşmak istemeyen ve zamanı kısıtlı müşteriler için alışveriş deneyimini hızlandırmak olduğu belirtildi. Yani müşteriler tek tek ürün yorumlarını okumak yerine yapay zekanın hazırladığı ortak değerlendirmeyi inceleyerek ürün hakkında fikir sahibi olacak.

Mark Wieczorek, New York City merkezli pazarlama ajansı Fortress Brand’in baş teknoloji sorumlusu olarak bu özelliği fark etti. Wieczorek, örnekleri arttırmak amacıyla “Bu özetler müşteri incelemeleri metinleriyle yapay zeka tarafından oluşturulmuştur” şeklinde bir not içeren bir özet paylaştı. Hatta buna ek olarak Amazon’da satılan bir hava temizleyici için yapay zekanın hazırladığı inceleme yorumunu da paylaştı.

Hava temizleyici için Amazon AI tarafından oluşturulan değerlendirme metniyse şöyle:

“Bu hava temizleyici, müşterilerden çeşitli yönlere yönelik olumlu geri bildirimler almıştır. Birçok müşteri, havayı temizleme ve hava kalitesini iyileştirme yeteneğini takdir etmiş, hatta bazıları onu en üstün hava temizleme cihazı olarak tanımlamıştır. Ayrıca, kokuları giderme konusunda da etkili olan ürün, şık tasarımıyla müşterilerin beğenisini kazanmıştır. Bununla birlikte, bazı müşteriler, alerjileri ve astımı azaltmadaki etkinliği konusunda farklı görüşler dile getirmişlerdir.”

Şu anda sadece Amazon’un mobil sitesinde ve belirli ürünlerde yapay zeka tarafından oluşturulan özetler bulunmakta. İlerleyen süreçlerde daha fazla üründe özelliğin kullanılması bekleniyor. Ayrıca Amazon, yeni özelliğe ilişkin herhangi bir resmi duyuru yapmasa da, geniş kapsamlı olarak bildirilen bir açıklamada, “Amazon’un tüm işletmelerinde üretken yapay zekaya önemli ölçüde yatırım yaptığını” belirtmiştir.

Bu yatırım müşteri yorumlarını toparlamakla birlikte umarız ki sahte yorumlarında önüne geçer. Zira birçok satıcı ürünlerini iyi göstermek adına kendi isimlerine siparişler oluşturup ürünlere iyi yorumlar yazıyorlar. Oysaki bu yorumların büyük çoğunluğu sahte. Özellikle kullanıcıları mağdur eden bu yorumlar sebebiyle birçok kullanıcı parasını boş yere harcıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir