Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bakan Tekin’den Erzurum Valiliği’ne ziyaret

Bakan Tekin’den Erzurum Valiliği’ne ziyaret

ateshaber ateshaber -
24 0

ERZURUM (İGFA) – Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Erzurum Valiliğini ziyaretinin akabinde açıklamalarda bulunarak Ulusal Eğitim Bakanı olarak atandıktan sonraki birinci seyahatlerini, eğitim ve öğretim gereksinimlerini gidermek hedefiyle “asrın felaketi” olarak tanımlanan zelzelelerin etkilediği bölgelere yaptıklarını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ağır dayanaklarıyla bölgede eylül başı prestijiyle eğitim öğretim sürecinin sağlıklı bir formda başlayacağı ortamı oluşturduklarını anlatan Tekin, “Planladığımız kalıcı yatırımlarımız, derslik sayısı prestijiyle bittiğinde sarsıntı bölgesindeki bütün vilayetlerde eğitim ortamları hem insan kaynağı hem de fizikî kapasite açısından 6 Şubat’tan evvelki sürecin asgarî yüzde 10-15 daha âlâ bir noktasında olacak.” diye konuştu.

Bakan Tekin, afet bölgesinideki vilayetlerden sonra birinci ziyaretini Erzurum’a gerçekleştirdiğini vurgulayarak Erzurum’un, bu coğrafyada hem Türk-İslam devlet geleneği hem de Kurtuluş Savaşı uğraşındaki katkısı açısından Anadolu’nun mihenk taşlarından biri olduğunu kaydetti. Tekin, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı’mızın çizdiği Türkiye Yüzyılı projeksiyonu açısından Erzurum, hem kurtuluş gayreti hem geçmiş ile gelecek ortasında kurulacak bağ hem de tam bağımsız, özgür ve dünya liginde kıymetli yeri olan bir ülke olmamız açısından, Kurtuluş Savaşı uğraşında kongreler sürecinde verilen ‘Manda ve himaye kabul edilemez.’ bildirisi üzerinden Türkiye Yüzyılı’nın oluşumu ve inşası açısından en hoş bildirilerin verileceği yer kuşkusuz.”

Bakan Tekin, Erzurum’un tarihî ehemmiyetine uygun biçimde yine canlanması, tekrar Türkiye açısından kilit vilayetlerden biri olması için ağır çalışma içine gireceklerini belirterek “Başta bütün milletimiz olmak üzere tüm İslam âleminin ve Erzurumlu hemşehrilerimin bayramını tebrik ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Erzurum’daki programı kapsamında, Yakutiye Kent Meydanı’nda düzenlenen bayramlaşma programında vatandaşların Kurban Bayramı’nı tebrik etti.

Bayramlaşma programından sonra Uzundere ilçesine geçen Tekin, burada vatandaşlarca çiçeklerle karşılandı. Tekin, bayramlaşıp bir mühlet sohbet ettiği vatandaşlarla fotoğraf çektirip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. Bakan Tekin, buruda yaptığı konuşmada, Ulusal Eğitim Bakanlığının 1 milyon 200 bin işçisi, 21 milyona yakın öğrencisiyle 85 milyonun tamamını ilgilendirdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, seçim süreci ve sonrasında, eğitimle ilgili apayrı hayallerinin olduğunu ve “Türkiye Yüzyılı” diye bir kavram inşa ettiğini vurgulayan Tekin, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız, ’21’inci yüzyılda artık dünyadaki büyük devletler bize sormadan iş yapamayacak, zira bu yüzyıl bizim yüzyılımız olacak’ dedi. Türkiye Yüzyılı’nı inşa edecek ve taşıyacak takımlar da Ulusal Eğitim Bakanlığı ve onun bünyesindeki okullarda yetişecek. Münasebetiyle aslında Cumhurbaşkanımız, bütün bu hayallerini, bütün bu ülkülerini hayata geçirebileceği bir durumda bizi kıymetlendirmiş oldu. Bu da heyecanımızı, yoğunluğumuzu ve manevi sorumluluğumuzu bir kat daha artırıyor.” Gelecek nesiller ismine ülkedeki insanların daha ekonomik ve daha huzurlu bir ortamda yaşaması için çok çalışacaklarını tabir eden Tekin, bunun için ellerinden gelenin daha fazlasını yapacaklarını belirtti. Uzundere ve Erzurum’a, çalıştığı her kurumda ve periyotta elinden geldiği takviyesi vereceğini aktaran Tekin, vazifesi mühletince vatandaşlardan bilhassa “fiili ve kavli” dua istediğini lisana getirdi.“Öğretmenlerimiz tek başına bunu yapamaz”Kendisinden dayanak istenilen her hususta elinden geldiğince memlekete hizmet etmeye çalışacağını belirten Tekin, şunları kaydetti: “Çocuklarınızı okula gönderiyorsunuz lakin okula gönderdiğiniz çocuklara annelik ve babalık hukukunu ihmal etmeden üstünüze düşeni yapmanızı istiyorum. Zira Ulusal Eğitim Bakanlığı ve öğretmenlerimiz, tek başına bunu yapamaz. Bir çocuğa hem anne hem baba hem kardeş hem abi hem abla hem de öğretmen olmasını istediğimizde biraz fazla yük yüklemiş oluyoruz. O yüzden fiili duadan kastım, evvel kendi çocuklarımızı güzelce yetiştirmek için elimizden geldiğince anne baba, nene dede, görevini yerine getirmenizi istiyorum. Kavli dua da namazlardan sonra Allah’tan bizim için yardım dileyin. Şimdiden tek isteğimiz budur. Herkesin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Büyüklerin de ellerinden öpüyorum.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir