Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bakan Osman Aşkın Bak Bakü’de

Bakan Osman Aşkın Bak Bakü’de

ateshaber ateshaber -
26 0

BAKÜ (İGFA) – Bakan Osman Aşkın Bak, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 26-29 Hazirantarihleri ortasında Azerbaycan’ın konut sahipliğinde Bakü’de düzenlenen Vücut Eğitimi ve Spordan Sorumlu Bakanlar ve Üst Seviye Yetkililer Yedinci Konferansı’na (MINEPS VII) katıldı.

Bakan Osman Aşkın Bak, konferansta yaptığı konuşmada, UNESCO tarafından oluşturulan ‘Fit for Life’ teşebbüsünün ehemmiyetini vurguladı.

Türkiye’nin bugüne kadar birçok değerli spor projesine imza attığını kaydeden Bakan Osman Aşkın Bak, “Ülkemizde ‘Fit for Life’ teşebbüsü kapsamında da değerlendirebilecek, başta çocuklar, bayanlar, gençler ve engelli beşerler olmak üzer her yaştan vatandaşımıza hizmet etmeyi amaçlayan kapsayıcı spor projeleri gerçekleştiriyoruz. Hareketsizliği ve kronik hastalıkları azaltmayı, sporun tabana yayılmasını, birlikte yaşama kültürünü geliştirmeyi ve sporla toplumsallaşmayı amaçlayan bu projeler bizler için çok önemli” dedi.

“Uluslararası spor tertipleri, ülkelere bıraktığı mirasla büyük değer arz ediyor”

Bakan Osman Aşkın Bak, kelamlarına şöyle devam etti:

“Fit for Life teşebbüsü büyük spor tertipleriyle bütünleştirildiğinde sürdürülebilir hale gelecektir. Memleketler arası spor tertipleri, sportif muvaffakiyetlerin yanında ülkelere ve kentlere bıraktığı mirasla da büyük değer arz ediyor. 2022 yılında ülkemizde gerçekleştirilen 5. İslami Dayanışma Oyunları, 4. Dünya Göçebe Oyunları ve Avrupa Kurulu 17. Spordan Sorumlu Bakanlar Konferansı üzere büyük tertipler ülkemiz için çok değerliydi.”

Spor vesilesiyle insanlığa ve gelecek jenerasyonlara artı bir kıymet katmanın çabası içinde olunması gerektiğini söz eden Bakan Osman Aşkın Bak, kelamlarına ülkemizde yaşanan sarsıntılardan ötürü dayanaklarını ve yardımlarını ileten milletlerarası kuruluşlara ve ülkelere teşekkür ederek devam etti.

“Yüzyılın felaketinin yaralarını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bütün vatandaşlarımızın birliği ve dayanışmasıyla sardık” diyen Bakan Osman Aşkın Bak, “Depremzedelerimize en düzgün standartlar sağlanana kadar her türlü takviyemizi seferber edeceğiz. Vücut eğitimi ve spor; daha aydınlık bir gelecek, toplumsal gelişim, barış ve sürdürülebilir kalkınma ismine, güçlü ve sağlıklı toplumlara hizmet etmeye devam edecek” açıklamasında bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Azerbaycan ziyareti kapsamında Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Ferid Gayibov, İran Gençlik ve Spor Bakanı Hamid Seccadi, Özbekistan Gençlik Siyaseti ve Spor Bakanı Ikramov Adham Ilhamovich, Rusya Federasyonu Spor Bakanı Oleg Vasilyevich Matytsin ve UNESCO Genel Yönetici Yardımcısı Sayın Gabriela Ramos ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

‘Fit for Life” teşebbüsü nedir?

Konferansın ana gündem hususu olan “Fit for Life” teşebbüsü; UNESCO’nun COVID-19’dan sonra güzelleşmeyi hızlandırmak, kapsayıcı ve entegre siyasetler oluşturmayı desteklemek ve dünya çapında gençlerin refahını artırmak için tasarlanmış spor tabanlı bir projedir.

Küresel ortaklar topluluğu tarafından desteklenen Fit for Life; fizikî hareketsizlik, zihinsel sıhhat ve eşitsizlikte kesişen krizlerin üstesinden gelmek için bilgiye dayalı spor teşebbüslerini kullanmayı hedeflemektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir