Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bakan Tekin Adıyaman ve Malatya’da

Bakan Tekin Adıyaman ve Malatya’da

ateshaber ateshaber -
30 0

ANKARA (İGFA) – Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, zelzele felaketinden etkilenen vilayetler ortasındaki Adıyaman’da düzenlenen Afet Bölgesi Eğitim Öğretim Faaliyetleri Kıymetlendirme Toplantısı’na başkanlık yaptı.

Yaz aylarında önlemleri sağlayacak biçimde hummalı çalışmaların yapılacağını söyleyen Bakan Tekin, betonarme yapıların tamamlanmasıyla birlikte zelzele öncesi derslik sayısının en az yüzde 10 üzerinde dersliğe sahip olunacağını kaydetti.

Bakan Tekin, “Dolayısıyla tahminen önümüzdeki eğitim öğretim yılında, bu sayılarla birlikte 7 bin derslik ile eğitim öğretime devam ediyor olacağız.” diye konuştu. Bakan Tekin, daha sonra Altınşehir Konteyner Kenti ziyaret ederek burada Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü Uyum Merkezindeki kurslara katılan öğrenci ve vatandaşlarla sohbet etti.

Daha sonra Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntı felaketinin akabinde yürütülen çalışmaları yerinde görmek üzere Malatya’da incelemelerde bulundu.

Burada da birinci olarak Malatya Afet Uyum Merkezinde düzenlenen toplantıya başkanlık eden Bakan Tekin, Vali Hulusi Şahin, milletvekilleri ile kurum amirlerinin katıldığı toplantıda ilin muhtaçlık duyduğu bahislerde görüş alışverişinde bulundu.

Bakan Tekin, ortaya çıkan tabloda Malatya’da sarsıntıdan evvelki derslik sayısının 6 bin 177 olduğunu, bunların 855’inin sarsıntı nedeniyle kullanılamaz hâle geldiğini lakin Eylül ayında eğitim öğretim yılı tekrar başladığında Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak bütün okullarda eğitim öğretimin meselesiz bir biçimde başlatılacağını ve bu manada tasa edilmesine gerek olmadığını vurguladı.

MALATYA’DA DOLULUK ORANI YÜZDE 105’E ULAŞMIŞ DURUMDA

Malatya’da planlanan yatırımların tamamlanmasıyla toplam derslik sayısının sarsıntı öncesi duruma nazaran yaklaşık yüzde 15 oranında artacağını kaydeden Bakan Tekin, kelamlarına şöyle devam etti:

“Dersliklerle ilgili gereksinimlerin içinde atölye, laboratuvar üzere ekipmanlar da var, onları da hazırlıyoruz. Olayın ikinci boyutu; bu dersliklerde, okullarda ders verecek öğretmen kardeşlerimiz, arkadaşlarımız. Onlar açısından da Malatya’nın bütün gereksinimleri karşılanmış durumda. Son atamalarla birlikte Malatya’da doluluk oranı yüzde 105’e ulaşmış durumda, yani norm fazlası öğretmenimiz oluşmuş durumda. Bu da gerekli bütün önlemlerin alındığını gösteriyor. Öğretmen sayısı prestijiyle da sorunumuz yok. Öğretmen arkadaşlarımızla ilgili konaklama ve barınma hizmetleriyle ilgili de biz Bakanlık olarak bölgedeki on bir ilin müdürü arkadaşımıza rica etmiştik. “Tek tek öğretmen arkadaşlarımızın konaklamayla ilgili durumlarını, barınmayla ilgili durumlarını öğrenin.” diye. Arkadaşlarımız bizlere sayılar verdiler. Kendi meskeninde kalan, meskeni hasarsız olan, konaklayacak yer arayan bütün arkadaşlarımızın bu biçimde dökümü yapıldı. Biz de Bakanlık olarak konaklama muhtaçlığı olan öğretmen arkadaşlarımızın bu gereksinimlerini giderebilecek önlemler alıyoruz”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir