Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. 45 şehire ‘Dijital Gençlik Merkezi’ geliyor

45 şehire ‘Dijital Gençlik Merkezi’ geliyor

ateshaber ateshaber -
24 0

ANKARA (İGFA) – Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından değerli bir proje daha hayata geçirildi. Avrupa Birliği finansmanıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) paydaşlığında uygulanacak.

“Bugünün Gençleri, Geleceğin Meslekleri” isimli projenin açılış toplantısı Ankara’daki bir otelde gerçekleştirildi.

Programa, TBB ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz’ın yanı sıra Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lütfihak Alpkan, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, AB Türkiye Delegasyonu İşbirliği Lider Vekili Angel Gutierrez Hidalgo ve AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan ile kurum ve kuruluşlardan temsilciler katıldı.

Belediyelerin takviyeleriyle, gençleri bilişim, robotik kodlama, e-dönüşüm, dijital pazarlama, toplumsal inovasyon ve tasarım üzere geleceğin değerli mesleklerine hazırlayacak bir dizi eğitimi ve 45 kente “Dijital Gençlik Merkezleri” kurulmasını kapsayan projenin toplam bedeli 7,9 milyon Euro olarak belirlendi. Proje ile gençlerin Sanayi 4.0 kapsamındaki marifetlerini güçlendirmeleri ve akıllı kent tahlillerine katkıda bulunmaları için teknoloji pazarında katma pahalı eserler yaratmalarının teşvik edilmesi hedefleniyor.

Kurulması planlanan merkezler ile 200’den fazla eğitimle 20-29 yaş ortası gençler ve 10-19 yaş ortası öğrencilerden oluşan 4 bin şahsa ulaşılacak. Ayrıyeten, dijital bir e-öğrenme platformu ile gençler için harmanlanmış çevrimiçi öğrenme ve eğitim fırsatları sunulacak. 400 genç mentorlük programlarıyla, 95 genç ise staj imkânlarıyla desteklenecek ve istihdam edilmeleri sağlanacak. Ayrıyeten, TBB bünyesinde bir mükemmeliyet merkezi kurularak belediye çalışanlarına dijital maharet geliştirme konusunda nizamlı eğitimler verilecek.

Başkan Yücel Yılmaz, “Gençlik merkezleri, oyun merkezleri üzere görünse de aslında Türkiye’nin pilotlarını ve yazılımcılarını yetiştirecek kıymetli kurumlardır. Uğraşa hazırlanmak çoklukla oyunlarla başlar.” tabirleriyle gençlerin inovasyon ve teknolojiyle buluşturulmasının istihdam seçeneklerini artıracağına dikkat çekti. Konuşmasında, “Evrilmeyen devrilir.” sözüne yer veren Lider Yılmaz, TBB bünyesinde kurulacak “Mükemmeliyet Merkezi” ve afet bölgesindeki kentler ile büyükşehirlere kurulacak Dijital Gençlik Merkezleri’nin birinci etapta 4 bin genç için yeni meslek fırsatları oluşturacağına dikkat çekti.

Bu ortada Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lütfihak Alpkan ise konuşmasında lokal idarelerin lokal istihdama katkı sağlamada değerli bir rol üstlendiğini vurguladı.

AB Türkiye Delegasyonu İşbirliği Lider Vekili Angel Gutierrez Hidalgo da konuşmasında, “Dijital meslekler için, gelecek geldi. Geleceği an itibariyle yaşıyoruz. Karşımızda global kimi zorluklar var. Çalışma ve işgücü alanında gençlerin sahip olması gereken maharetler var. Pandemi devrinde değişim hızlandı. Çalışma ve öğrenme biçimlerini değiştirdi.” dedi.

Daha sonra iştirakçilere proje tanıtım sineması gösterimi gerçekleştirilen aktiflik, Meslek.net Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Barış Karadenizli’nin konuşmalarıyla devam etti.

Program; TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı’nın moderatörlüğünde, Doç. Dr. Şebnem Özdemir, Simay Dinç ve Nuray Başar’ın yer aldığı panel oturumuyla noktalandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir