Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Apple’dan yeni bomba! M3 MacBook Air geliyor

Apple’dan yeni bomba! M3 MacBook Air geliyor

ateshaber ateshaber -
21 0

Apple, MacBook ailesini genişletmeye hazırlanıyor. WWDC 2023 kapsamında M2 Ultra çipini duyuran şirketin, M3 için çalışmalara başladığı bildirildi. İddiaya göre Apple, M3 çipinden gücünü alan 15 inç MacBook Air’i 2024’te görücüye çıkaracak.

M3 işlemcili 15 inç MacBook Air 2024’te duyurulabilir

M2 işlemcili MacBook Air modeli geçtiğimiz yıl büyük yankı uyandırmıştı. Bloomberg editörü Mark Gurman ise Apple’ın MacBook Air modellerinin yeni nesli üzerinde çalıştığını açıkladı. M3 çipinden gücünü alacak yeni dizüstü bilgisayar, 2024’ün başında piyasaya sürülecek.

Apple, M2 çipinde 5nm mimarisini kullanıyor. M3 çipindeki önemli gelişmelerden biri ise bu alanda yaşanacak. İddiaya göre teknoloji devi, yeni işlemcisinde TSMC’nin daha gelişmiş 3 nm mimarisine geçiş yapacak.

Gurman, M3’ün hem CPU hem de GPU açısından M2 ile aynı çekirdek sayısı sunacağını dile getirdi. Bildiğiniz üzere M2, saniyede 15,8 trilyon işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip 16 çekirdekli Neural Engine’e yer veriyor.

Öte yandan MacBook Air, M3 yükseltmesini alan tek Apple cihazı olmayacak. Gurman ayrıca M3 destekli bir iMac’in 2024’ün başlarında piyasaya sürüleceğini dile getirdi. M3 işlemcisini bir süre sonra ise 13 inç MacBook Pro’da göreceğiz.

130 milyardan fazla transistör içeren M2 Ultra192 GB‘a kadar bellek kapasitesini destekleyen birleşik bellek mimarisiyle önceki Apple çiplerine kıyasla daha performanslı ve güçlü olmasıyla dikkatleri üstüne çekiyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir