Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Apple’dan devrim: Windows oyunları Mac’e geliyor!

Apple’dan devrim: Windows oyunları Mac’e geliyor!

ateshaber ateshaber -
24 0

Apple, WWDC 2023 kapsamında yaptığı bir duyuru ile Mac bilgisayarlarını “oyun canavarı” haline getirmek istediğini paylaştı. MacOS Somona ile bir Oyun Modu sunan şirket, ayrıca geliştiricilere de yeni destekler vermeye başladı. Bu destekler sayesinde Windows oyunlarını Mac’e uyarlamak kolaylaşacak.

Mac ile oyun oynama devri başlıyor

Apple Silicon tabanlı Mac bilgisayarlar günümüzde oyun amaçlı kullanılmıyor. Ancak Apple, WWDC 2023 ile bu yönde önemli bir atılım yapmak istediğini ortaya koydu. Oyunları Mac’e taşıma sürecini basitleştirecek ve Apple Silicon performansı en üst düzeye çıkaracak bir geliştirici kiti hazırladı.

Apple’ın grafik kodlama dili olan Metal API, Mac’te oyun performansını optimize etmek için kullanılıyor. Yeni bir güncelleme ile Metal, Game Porting Toolkit isimli bir araç kazandı. Bu kit ile geliştiriciler, oyunlarının Mac’te nasıl çalışacağını test edebilecek.

Apple, Windows için geliştirilen The Medium’u Game Porting Toolkit kullanarak Mac’e uyarladı. Geliştirici, oyunun tüm grafik özellikleriyle birlikte Mac’te sorunsuz çalıştığını dile getirdi. Oyunun Windows için hazırlanan grafiklerinin, Silicon yongasında da oynatılabildiğini bildirdi.

Apple’ın aslında bu konuda farklı ekipler ile çalıştığını belirtmek gerekiyor. Şirket, Windows oyunlarını macOS’ta çalıştırmayı sağlayan bir geliştirme aracı olan CrossOver’ı kullandığını dile getirdi. Game Porting Tool’un açık kaynaklı olarak yayınlanması ise geliştiricilerin kendi oyunları için deneyebileceği anlamına geliyor.

Game Porting Toolkit’in piyasaya sürülmesi, Mac’te oyun oynamak için önemli bir adımı temsil ediyor. M2 yonga ailesinin gücü göz önüne alındığında, Mac bilgisayarlar da oyun canavarına dönüşebilir.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir