Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Apple, tarihi rekora koşuyor: Hisse değeri tavan yaptı!

Apple, tarihi rekora koşuyor: Hisse değeri tavan yaptı!

ateshaber ateshaber -
28 0

Apple, teknoloji dünyasının en büyük ismi olarak gösteriliyor. Şirket, ürettiği cihazlarla sektörde belirleyici kriter olmayı her zaman kendine ilke edindi. Bunun son örneği olarak da 5 Haziran günü düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2023) etkinliğinde tanıttığı karma gerçeklik başlığı Apple Vision Pro modeliydi. Bu gelişmeler şirketin hisselerine ivme hazandırdı.

Apple hisseleri, 3 trilyon doları gördü

Apple hisseleri, düzenlenen her etkinliğin ardından mutlaka bir ivmelenme alır. Bu yıl da böyle oldu ancak şirketin uzun zaman sonra kütüphanesine yeni bir ürün eklemesi, bu sıçramanın boyutunu biraz değiştirdi. Son birkaç haftadır yükselişte olan şirketin hisseleri, bugün hisse başına 187 dolardan kapattı.

Bu işlemlerin ardından Apple’ın değeri, gün içinde 3 trilyon doları gördü. Anlık olarak 2,94 trilyon dolar olan şirket, 2022’nin ilk günlerindeki seviyelerine ulaştı. Apple hisseleri, Ocak 2022’de 3 trilyon dolar değerini gördü ve bunu yapan ilk şirket oldu. Uzman yorumlarına göre şirketin ivmesi bu yıl içinde yükselerek devam edecek ve kendi rekorunu kıracak.

Yatırım uzmanları, bu yüzdeli artışın nedeni olarak Apple Vision Pro’yu gösteriyor. Şirketin uzun zaman sonra kütüphanesine yeni bir ürün eklemesi ve bu ürünün yarattığı etki, yatırımcı için güven unsuru oldu. Yatırımcı spekülasyonlarına göre şirket, karma gerçeklik dünyasını bambaşka bir boyuta taşıyacak. 3.499 dolardan satışa sunulacak olan başlık 2024’te satışa sunulacak.

Geçtiğimi 2 yıllık periyoda baktığımızda şirket, birtakım sıkıntılar yaşadı. Çip krizi ve pandemi nedeniyle yaşanan küresel ekonomideki belirsizlik ortamı, birçok şirket gibi Apple’ı da oldukça kötü etkiledi. Ancak Tim Cook’un CEO’su olduğu şirket, tüm bu olumsuz etkenlerin arasında yükselmeyi başardı. Apple, Vision Pro’nun yarattığı rüzgarı Eylül ayına doğru iPhone 15 ile devam ettirmek istiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir