Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. BİK internet haber sitelerinin trafik bilgilerini paylaşacak

BİK internet haber sitelerinin trafik bilgilerini paylaşacak

ateshaber ateshaber -
20 0

İSTANBUL (İGFA) – Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Kurban Bayramı münasebetiyle Kurum Genel Müdürlüğünde ve Şube Müdürlüklerinde çalışan işçi ile bayramlaştı.

Şube Müdürlüğü çalışanının çevrimiçi ortamda katıldığı bayramlaşma programında konuşan Erkılınç, birlik ve beraberliğin pekiştiği bu hoş günlerde Basın İlan Kurumu ailesini bir ortada görmenin kendisini keyifli ettiğini söyledi.

Kurumun, ağır bir çalışma periyodunu geride bıraktığını kaydeden Erkılınç, internet haber sitelerinin mevzuat düzenlemeleriyle birlikte 1 Nisan 2023 tarihi itibariyle resmi ilan yayımlamaya başladığını hatırlatarak, yeni periyoda geçişin meselesiz gerçekleşmesindeki katkıları için tüm işçiye teşekkür etti.

AĞUSTOS AYINDA DATALARI PAYLAŞACAĞIZ

Halihazırda resmi ilan yayımlayan 400’ün üzerinde internet haber sitesinin misyon alanlarında bulunduğunu belirten Genel Müdür Erkılınç, “Kendimize ilişkin ölçüm sisteminin testlerini 50’den fazla site üzerinde gerçekleştiriyoruz. Temmuz ayı prestijiyle tüm sitelerimizi ölçmeye ve değerlendirmeye başlayacağız. Ağustos ayında tarafımızca ölçülen, Kurumun geçerli saydığı trafik bilgilerini internet sitelerimiz ile paylaşmayı planlıyoruz” dedi.

Erkılınç, Kurum çalışanından “sahte trafik akışına katiyetle müsaade edilmeyeceğinin” muhatap basın kuruluşlarına anlatmalarını istedi.

RESMİ İLAN YAYIMLAMA HAKKI, KOŞULLAR YERİNE GETİRİLDİĞİ SURECE DEVAM EDER

Eylül ayı öncesinde alandan tüm bilgiler toplandığında ülkemizdeki basın kuruluşlarının genel bir fotoğrafının çekilmiş olacağını kaydeden Erkılınç, “Basılmayan, satılmayan ve okunmayan gazete kalmasın diye ağır uğraş verdiğimiz bir devirde, ziyaretçisi olmayan, haber üretmeyen, nitelik sorunu yaşayan internet haber siteleri gün yüzüne çıksın istemiyoruz. Resmi ilan yayımını sonsuza kadar verilmiş, atadan miras kalmış bir hak üzere görenler var. Benzeri düşüncelerin dijital mecrada da yaşanması, sıkıntılarımızın katlanmasına ve resmi ilanların yayın mecrasına ait tartışmaların yine başlamasına neden olacaktır” formunda konuştu.

YÖNETMELİĞİN, SAHA GERÇEKLERİ İLE UYMAYAN TARAFLARI VARSA YİNE DEĞERLENDİRECEĞİZ

Resmi ilan ve reklamların gazete, mecmua ve internet haber sitelerinden yayımına ait kuralları düzenleyen mevzuata da değinen Erkılınç, Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliğinin günümüz şartları ve saha gerçekleri ile uymayan istikametlerinin ortaya çıkması durumunda, gerekli değişiklikleri yapmaktan çekinmeyeceklerini vurguladı.

Erkılınç, Eylül ayındaki Genel Kurul’da ve sonrasında İstanbul’da gerçekleştirecek Şube Müdürleri Toplantısında hususun detaylı olarak ele alınacağını kaydetti.

Genel Müdür Erkılınç, Denetim Müdürlüğü’nde misyonlu işçinin kısa bir müddet sonra alanda kontrole çıkacağını, bu kontrollerin evvelkilerden çok daha ağır ve titiz bir formda gerçekleştirileceğinin bilgisini paylaştı.

RESMİ REKLAM BEDELLERİ RESMİ İLAN FİYAT TARİFESİNİN ALTINDA OLMAMALI

İnternet haber sitelerinin resmi ilan ve reklam ekosistemine dahil olmasıyla birlikte yine gündeme gelen ve Kurumu önemli manada ziyana uğratan resmi reklam bedellerine de değinen Erkılınç, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“İnternet haber siteleri, günümüz ekonomik gerçekleriyle bağdaşmayacak fiyatlarla kamu reklamı yayımlayamaz. Müddetli yayınlardan her yıl resmi yazı ile özel reklam tarifelerini almamız gerekiyor. Burada bildirilen reklam yayın bedelleri Resmi İlan Fiyat Tarifesinin altında olamaz. Reklam yayımından evvel yahut sonra sisteme yüklenen ordinolarda bu ayrıntısı sıkı sıkıya takip etmemiz gerekiyor. Tam sayfa resmi ilanın 30 bin liranın üstünde olduğu bir yerde kimse bu sayıların beşte biri fiyatına renkli reklam alamaz, sayfasına yahut haber sitesinin açılışına koyamaz.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir