Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Antalya Muratpaşa’da Afet İşleri Müdürlüğü kuruldu

Antalya Muratpaşa’da Afet İşleri Müdürlüğü kuruldu

ateshaber ateshaber -
24 0

ANTALYA (İGFA) – Türkiye’yi sarsan sarsıntı felaketinin akabinde Antalya’da, 520 bini aşkın nüfusuyla kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, alışveriş merkezlerine konut sahipliği yapan, kent hayatının merkezi olan Muratpaşa’da, belediye zelzeleye sağlam bir kent oluşturmak için yeni adımlar atıyor.

Önce ilçede yapılacak yeni tüm binalar için perde beton mecburiliği getiren Murtpaşa Belediyesi, kısa ismi MAG olan Mahalle Afet Gönüllüsü programına başladı. Her mahallede afet istekli kümesi oluşturmayı hedefleyen programda teorik eğitimler tamamlandı. Gönüllüler, mayısta birinci müdahale, afet şuuru, afet anatomisi, gönüllülük, birinci yardım, arama-kurtarma üzere başlıklarda eğitim aldı.

Eğitimler, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde 40 afetzedeyi enkaz altından kurtaran GEA Arama- Kurtarma tarafından verildi. Gönüllüler, enkaz başında yapılacak uygulamalı eğitimin akabinde sertifikalarını alacak. Ayrıyeten arama – kurtarma köpeği ve afet ya da acil durum anında haberleşmenin kesintiye uğramaması için telsiz haberleşme eğitimleri de MAG programı kapsamında yakın periyotta başlayacak.

Muratpaşa Belediyesi, tüm bu çalışmalar için Afet İşleri Müdürlüğü’nü kurdu.

Karar, belediye meclisince alınırken Belediye Lideri Ümit Uysal, Muratpaşa’da mümkün afet durumunda temel gereksinimlerin sağlanması, lojistik üzere müdahale planını da oluşturacaklarını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir