Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Akılalmaz kaza: Yolcu uçağının motoru, havayolu çalışanını yuttu!

Akılalmaz kaza: Yolcu uçağının motoru, havayolu çalışanını yuttu!

ateshaber ateshaber -
29 0

Bugüne kadar birçok havacılık kazası haberi okumuşsunuzdur. Bu haberler arasında birçok trajik ölüm ve sonlar dikkatinizi çekmiştir. Aslında tüm bunlar özellikle havacılık sektöründe en ufak bir hataya dahi yer olmadığının birer göstergesi. Geçtiğimiz günlerde de San Antonio Uluslararası Havalimanı’nda bir havayolu görevlisi yolcu uçağının jet motoru tarafından yutularak can verdi. İşte trajik olayla ilgili detaylar…

Jet motoru bir havayolu çalışanını öldürdü!

Teksas’ta yaşanan facia bir havayolu çalışanın jet motoruna girmesiyle yaşandı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü kazada havayolu çalışanı jet motorunun akımına kapıldı ve motorun içerisine girdi. Daha sonra jet motorunun pervanelerinin yüksek hızlarla çarpması sonucu parçalanan havayolu çalışanı hayatını kaybetti.

Adı henüz açıklanmayan havayolu çalışanı, Ulusal Ulaşım Güvenliği tarafından Los Angeles Uluslararası Havalimanı’ndan yeni gelen bir Airbus A319 uçağının yer işlemleri tamamlamak için apronda görev başındaydı. 22.55 sırasında jet motoru tarafından yutularak havayolu çalışanının hayatını kaybettiği kaza esnasında uçağın jet motorlarının neden ve nasıl çalıştığı ise hala bilinmiyor.

Yapılan açıklamalara göreyse hayatını kaybeden havayolu çalışanının bir rampa çalışanı olduğu ve Delta’nın yer hizmetleri operasyonlarına yardımcı olmak için kullandığı sözleşmeli üçüncü taraf bir şirket olan Unifi Aviation tarafından istihdam edildiği belirtildi. Kısacası taşeron olarak havayolu şirketinde çalışmaktaydı. Açıklamanın devamındaysa kazanın nasıl meydana geldiğine dair bir soruşturmanın sürdüğü ve yeni bilgilerin gelmesiyle birlikte açıklamaların yapılacağı belirtildi.

Bu aslında ilk kez yaşanan bir kaza değil. Uçak yolculuğu yapan okuyucularımız fark etmişlerdir uçağın kapısı kapandığı andan itibaren şayet pushback işlemi uygulanmayacaksa tüm yer ekibi uçağın etrafından ayrılır. Ve daha sonra pilotlar uçağın motorlarını çalıştırır.

Çünkü uçaklardaki dev motorlar çalışmaya başladıktan sonra önündeki birçok şeyi içlerine çekebilecek kadar hava akımları oluştururlar. Adeta dev bir elektrikli süpürge gibi. Şayet bu hava akımı içerisine kapılırsanız yaşama şansınız yok denecek kadar azdır. Çünkü uçak motorlarının pervaneleri titanyumdan yapılır ve çok ufak hızlarda bile bu kollar size çarparsa ciddi zararlar verebilirler. Kısacası kıymadan biraz daha büyük parçalara ayrılırsınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir