Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. AirTag, dolandırıcılığı ortaya çıkardı: Türkiye’ye yapılan deprem bağışları, Meksika’da satışa çıktı!

AirTag, dolandırıcılığı ortaya çıkardı: Türkiye’ye yapılan deprem bağışları, Meksika’da satışa çıktı!

ateshaber ateshaber -
28 0

Apple’ın ev ve araba anahtarları, cüzdan vb. kişisel eşyalarınızın güvenliği için piyasaya sürdüğü AirTag cihazı, bugünlerde çok daha önemli konularda adından söz ettiriyor. Geçtiğimiz günlerde de bir soygunu önleyen cihaz, Türkiye’nin de içinde bulunduğu önemli bir dolandırıcılık hikayesinin kahramanı oldu.

AirTag, Türkiye yardım bağışlarının depremzedelere ulaşmadığını kanıtladı

Pamela Cerdeira adında Meksikalı bir gazeteci, AirTag ve Türkiye’nin içinde bulunduğu dolandırıcılık hikayesini gün yüzüne çıkardı. Türkiye’nin 6 Şubat günü yaşadığı büyük deprem için dünyanın birçok yerinden yardım eli uzatıldı. Ancak bazı fırsatçılar, bu konuyu suistimal etti.

Videoya göre Pamela Cerdeira, hükümetin deprem yardım bağışlarını yanlış kullandığını kanıtlamak için AirTag’leri kullandı. Cerdeira, yardımların Türkiye’ye ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek için pirinç ve bir paket tuvalet kağıdının bulunduğu yardım kolisinin içine AirTag koydu. Gazeteci kolinin bırakın Türkiye’ye gelmesini, Meksika’yı hiç terk etmediğini gördü.

Cerdeira, malzemelerinin ülke içindeki bir pazarda satıldığını savundu. Konu hakkında konuşan bir hükümet yetkilisi ise ürünlerin satılmasının hükümet bilgisi dahilinde olmadığını, yardım kolilerinin çalınmış olabileceğini söyledi.

Öte yandan AirTag’in ilk kanıtladığı dolandırıcılık hikayesi bu değil. Geçtiğimiz günlerde Chicago’da yaşayan bir adam yüklü miktardaki nakit parasını bir yere nakil edilmesi için zırhlı bir kamyona yükledi. Ve ardından yola çıktı. Ortaya çıkan bilgilere göre bu miktarın 1.1 milyon dolar olan paranın sahibi, paraları zırhlı kamyona yüklerken para kutularının içerisine AirTag’ler yerleştirdi ve paraların takibini AirTag aracılığı ile yapmaya başladı.

İki kişi olduğu belirtilen soyguncular paraların nakli sırasında birkaç adet para kutusunu kendileri için ayırdı. Ve ardından olay yerinden kaçtı. Tüm bu bilgileri polise vermesinin ardından parayı çalan şahıslar suçüstü şekilde yakalanıp göz altına alındı. Gelen ilk bilgilere göre şahıslar en az 300 bin dolar parayı çaldılar. Çalınan para ve AirTag’ler sahibine teslim edildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir