Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. 85 milyonun e-Devlet verileri çalındı mı? Resmi açıklama geldi!

85 milyonun e-Devlet verileri çalındı mı? Resmi açıklama geldi!

ateshaber ateshaber -
5 0

Son zamanlarda gündemde 85 milyon kayıtlı e-Devlet kullanıcısının verilerinin çalındığı iddiası dolanıyordu. Konuyla alakalı resmi bir açıklama bekleniyordu. Cumhurbaşkanlığı’na doğrudan bağlı Siber Güvenlik Dairesi Başkanlığı’ndansa konuyla ilgili açıklama geldi. İşte “e-Devlet verileri çalındı mı?” sorusunun cevabı…

Cumhurbaşkanlığı’ndan e-Devlet açıklaması geldi!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Siber Güvenlik Dairesi Başkanı Salih Talay, Türkiye gündemine oturan “e-Devlet kullanıcı verileri sızdırıldı” haberleriyle ilgili olarak Türksat Gölbaşı yerleşkesinden konuyla alakalı açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada böyle bir durumun söz konusu olmadığını ayrıca bu durumun imkansız olduğunu belirtti.

Salih Talay, son zamanlarda “85 milyon kullanıcının e-Devlet verilerinin çalındığına” ilişkin iddiaların ortaya atıldığını ancak halihazırda e-Devlet Kapısı kullanıcısı sayısının 63 milyon olduğunu ve bunun da iddiaların asılsız olduğunu gösterdiğini söyledi. Ayrıca 63 milyon kullanıcılı bir sistemden 85 milyon veri sızıntısı olmasının imkansız olduğunu belirtti.

Çalındığı iddia edilen verilerin satışa sunulduğu internet sitelerinin incelendiği ve söz konusu sitelerin ağırlıklı olarak sahte içerikli internet siteleri olduğunu gördüklerini belirten Talay, “Siteye kayıt olmak ve bilgi paylaşmak vatandaşlarımız açısından büyük bir risk oluşturuyor. Dijital dünyaya aktardığımız veriler kaybolmuyor. Geçmişte saldırganlar tarafından değişik kaynaklardan, ağırlık olarak da oltalama saldırısı tekniğiyle elde edilmiş veriler, değişik dönemde tekrar tekrar dolaşıma sokuluyor” ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili gerekli hukuki süreçlerin uygulanacağı da belirtildi.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir