Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Bursa SMMMO Lideri Hüseyin Halil: Acı reçeteye hazır olun

Bursa SMMMO Lideri Hüseyin Halil: Acı reçeteye hazır olun

ateshaber ateshaber -
21 0

Merve ÖZDEMİR ÇEVİK / Onur POLAT – Herkes DuysunBURSA (İGFA) – Bursa Özgür Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Lideri Hüseyin Halil, yeni kabine, üretim siyaseti, minimum fiyat ve EYT’de SGK’ya takılanlardaki son durumu Herkes Duysun’a anlattı.

Yeni kabinenin yeni heyecanlarla geleceğini umduğunu ve geçmiş periyottan alınacak birtakım derslerle hareket edeceğini düşündüğünü tabir eden Bursa SMMMO Lideri Hüseyin Halil, “Hazine ve Maliye Bakanı’nın çoğunlukla önceliğinin hazine kısmında olacağını, maliye siyasetlerinin daha sonra, maliye bakanlığındaki bürokrasi değişiminin de bu sürecin ikinci ayağını oluşturacağını, yıl sonuna gerçek da operasyonun tamamlanacağını düşünüyorum” dedi.

İLK 6 AYIN ACI REÇETE KISMI OLACAK

Yeni sürecin birinci 6 ayının acı reçete kısmının olacağını ve tüm vergi mükelleflerinin ve meslektaşlarını da dahil olmak üzere bu reçeteye hazır olması gerektiğini belirten Lider Halil, yaz devrinin sonuna gerçek ülkedeki vergi mükelleflerinin yeni vergilere de hazırlıklı olması gerektiğini belirterek, “Bütçenin finansmanı ve yaklaşık 5 yıldır süregelen bizce yanlış olduğunu düşündüğümüz hazine ve maliye siyasetlerinin bir sonucu var artık. Bu sonucun iç piyasa dinamikleriyle de finansmanı kelam konusu. Popülizm ya da seçim iktisadı yapılmıyor diyorduk lakin bu periyot gördük ki iktidar da muhalefet de herkes seçim iktisadı yaptı. Artık de onun bedelini ödeyeceğiz diye düşünüyorum. Ben birinci 6 ayın acı reçete kısmının olacağını ve tüm vergi mükelleflerinin ve meslektaşlarım da dahil olmak üzere bu acı reçeteye hazır olunması gerektiğini düşünüyorum. Umarım ilkbaharda olacak olan lokal seçimler için popülist yaklaşımlar ve seçim ekonomileri uygulanmaz” diye konuştu.

BURSA’NIN ÜRETİM SİYASETİNE KATKISI

Ülkenin üretim siyasetine Bursa’nın katkısının büyük ölçüde olacağını belirten Halil, üretim iktisadının sağlıklı ayaklar üzerine oturmasının da lakin faiz, kur, istihdam paketinin üçlü sac ayağının yanlışsız temeller üzerine oturması ile mümkün olacağını söyledi.

“Kur ve faizin de yanlışsız yere oturmasıyla, hakikat fiyatlamayla, gerçek maliyetleme ile sattığınız eserin hammaddesini de hakikat fiyatla aldığınız ya da sattığınız vakit uzun soluklu üretim ve istihdamın artacağını düşünüyorum” diyen Hüseyin Halil, “Bursa’nın iktisadı dinamiktir. Tüm bunlara en hazırlıklı olan bölüm de oto yan sanayi ve dokumacılık dalıdır. Biraz şanslıyız burada. Milletlerarası piyasayla yarı entegre hatta kimileri tam entegre olmuş durumdadır vergi mükelleflerinin. Yeni ve gerçek fiyatlamayla yanlışsız bir kur ve faiz siyasetiyle ben Bursa’nın gücünü yeni periyotta birinci 1 yıldan sonra daha fazla göstereceğini hatta Bursa’nın lehine işlerin olacağını da öngöüyorum” diye konuştu.

Bu ortada taban fiyat konusunda da beklentilerini paylaşan Bursa SMMMO Lideri Hüseyin Halil, “Bayram ikramiyesinden çok yaşanılabilir bir fiyatın hem emekliye hem de minimum ücretliye verilmesi gerektiğini düşünüyorum. İlla da bir fiyat söylem etmem gerekirse 12 bin TL civarında bir minimum fiyat ve en düşük emekli maaşı olması gerekir. Beklentim de 5 Temmuz’da enflasyonun açıklanmasıyla birlikte sabah sanıyorum 10.00 itibariyle enflasyon meblağı açıklanır ve o günlerde de minimum fiyat, emekli ve memur maaşlarının artışları enflasyon gerçekleşmesiyle bir arada şekillenir” dedi.

BURSA’NIN ÖZVERİLİ ÇALIŞMASIYLA 10 BİN BELGE KALDI

Emeklilikte Yaşa Takılanlar olan EYT’lilerin daha sonra “SGK’ya takılanlar” olarak anılması üzerine de zahmetlerin boyut değiştirdiğinin sorulması üzerine de Halil, EYT konusundaki son durumu da kıymetlendirdi.

Bu mevzunun daima eleştirildiğini tabir eden Hüseyin Halil, “Eleştiriler yaptığımız bahisler var fakat bir mevzuda hakkını teslim etmeliyim. En azından Bursa özelinde SGK Bursa Vilayet Müdürlüğü müdürü nezdinde tüm çalışanlarına özverili çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum. Dün itibariyle bildiğim kadarıyla 10 bin civarında bir belge kaldığını öğrendim. Başka tüm evrakların maaş bağlanma işleri yapıldı ve tamamlandı. Bir ayrıştırma yapıldı. Birden fazla kurumda primleri ya da sıkıntılı belgeleri olanların dışındaki herkes neredeyse tamamlandı. Bu ortada yaşa takılanlardan SGK’ya takılanlar dediniz aslında orada çoklu bir adaletsizlik kelam konusuydu. Adaletsizliğin bir kısmı giderildi lakin büyük bir kısmı hala kaldı. 2008’de aslında 3 kurum birleşti lakin bugün gördük ki nitekim birleşmemiş. Diğer bir adaletsizlik daha var o da 7440 sayılı yasa. Maddede ihya ve BAĞKUR borçlarının silinmesi ile ilgili düzenleme yapılmadı. 5-6 unsurluk bir değişiklikten kelam ediyor. Ben hükümetin de Sayın Cumhurbaşkanı’nın da bu hususa kesinlikle eğilmesini, kamuoyunun da bu mevzuya hassas olması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir