Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Vision Pro dillerden düşmüyor: Apple rekor kırdı!

Vision Pro dillerden düşmüyor: Apple rekor kırdı!

ateshaber ateshaber -
26 0

Apple, 5 Haziran günü düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2023) etkinliği ile işletim sistemi güncellemelerinin yanı sıra bazı yeni ürünlerini de tanıttı. Etkinlikte tüm gözler karma gerçeklik başlığı Apple Vision Pro’daydı. Görünen o ki başlık beklentilerin üzerinde bir etki bıraktı.

Apple hisseleri, dün hisse başına 183,79 dolardan kapandı

Apple hisseleri, düzenlenen her etkinliğin ardından mutlaka bir ivmelenme alır. Bu yıl da böyle oldu ancak şirketin uzun zaman sonra kütüphanesine yeni bir ürün eklemesi, bu sıçramanın boyutunu biraz değiştirdi. CNBC’de yer alan bir rapora göre Apple hisseleri, Pazartesi gününü hisse başına 183,79 dolardan kapattı. Böylece şirketin hisse fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapandı.

Bu işlemlerin ardından Apple’ın değeri yaklaşık olarak 2,89 trilyon dolar oldu. Apple, 2022’nin ilk günlerinde 3 trilyon dolar değerini gördü ve bunu yapan ilk şirket oldu. Uzman yorumlarına göre şirket, 2023 yılında 3 trilyon dolar eşiğini geçecek ve kendi rekorunu kıracak.

Yatırım uzmanlarına göre bu yüzdeli artışın nedeni Apple Vision Pro’nun tanıtılması. Yatırımcı spekülasyonlarına göre şirket, karma gerçeklik dünyasını bambaşka bir boyuta taşıyacak. 3.499 dolardan satışa sunulacak olan başlık 2024’te satışa sunulacak.

Elbette cihaz, fiyatıyla çok konuşuldu. Oldukça fazla olduğunu düşünen büyük bir kesim bulunuyor. Bu söylentilere ilişkin Apple CEO’su Tim Cook, söz konusu Vision Pro fiyatıyla ilgili bir açıklama yaptı. Cook, geçtiğimiz gün yaptığı bir röportajda şirketin ilk uzamsal bilgisayarı olan Apple Vision Pro’nun “piyasadaki en gelişmiş elektronik ekipman parçası” olduğunu söyledi.

Apple haberleriyle ünlü Mark Gurman’a göre şirket, uygun fiyatlı bir model için kolları sıvadı. Apple, uygun fiyatlı Vision Pro modelini 2025’in sonuna kadar piyasaya sürmeyi planlıyor. Elbette fiyatı düşürmek demek daha düşük kaliteli ekran veya daha eski bir Mac çipi ile piyasaya sürülmesi anlamını taşıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir