Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Veteriner Doktor Alkan’dan kurbanlık hayvan uyarısı

Veteriner Doktor Alkan’dan kurbanlık hayvan uyarısı

ateshaber ateshaber -
24 0

Enver GÜLER / BURSA (İGFA) – CAN VET Veteriner kliniği sahibi veteriner Doktor Ahmet Metin Alkan, sayılı günler kalan Kurban Bayramı öncesi alınacak tedbirler ve dikkat edilecek bahislerin, hem hayvan refahı ve sıhhati, hem de besin güvenliği ve toplum sıhhati açısından büyük değere sahip olduğunu söyledi.

Geçmiş bayramlarda yıllık kesilen küçükbaş hayvanların yarısı, büyükbaş hayvanların ise üçte birinin bayramda kesildiğini belirti. Besin kökenli hastalıkların büyük kısmının sıhhatsiz hayvansal besinlerden kaynaklandığını hatırlatan Alkan, kurban kısmında inançlı ve sağlıklı besinin teminatının veteriner doktorlar olacağını lisana getirdi.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Veteriner Tabip Ahmet Metin Alkan, sağlıklı kurbanlık almak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle lisana getirdi:

“Vatandaşlarımız, kurbanlık hayvanlarını temin ederken, tüylerinde de mat ve karışık görünüm, ağız, burun, üreme organları, anüs üzere bölgelerde olağandışı akıntı, etrafa karşı duyarsızlık yada fazla ilgi, kulaklarda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kayıtlı olduğunu gösterir küpenin olmaması üzere risk taşıyan kriterleri göz önüne almaları gerekiyor. Mutlak surette veteriner doktor tarafından ayrıntılı muayene süreci yapılmış hayvanları tercih ederek kurban etmeli. Satın alacak oldukları hayvanın, veteriner sıhhat raporunun, pasaportunun ve nakil evraklarının olup olmadığı sorgulanmalı, haysag taşınabilir uygulamasından teyit edilmeli. Hayvanların kontrolü yapılan satış yerlerinden ya da kayıtlı hayvancılık işletmelerinden alınması, tekrar kontrolü yapılan ve müsaade verilen yerlerde kesim sürecinin sağlanması çok büyük ehemmiyet arz ediyor. “

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir