Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Unutkanlar için nimet! iOS 17’den unutulan parolalara çözüm

Unutkanlar için nimet! iOS 17’den unutulan parolalara çözüm

ateshaber ateshaber -
14 0

Apple, WWDC 2023 etkinliğinde mevcut ürün serisine pek çok güncelleme getirdi. Bu güncellemeler arasında en dikkat çekeni ise iOS 17 işletim sistemi oldu. Birçok özeliklerle dolu güncelleme, tasarım değişikliğinden çok kullanıcı deneyimi kolaylaştırmaya yönelik oldu. Bu özelliklerden biri de iPhone parolanızı unuttuktan sonra telefonunuza açmanıza izin verilmesi.

72 saat içerisinde şifre sıfırlamak mümkün!

iOS 17 güncellemesi getirdiği özelliklerle dikkatleri çekiyor. Güncellemenin sunduğu özellikler arasında kolay AirDrop ve ekran takip özelliği gibi özellikler yer alıyor. Ancak bunların dışında bir diğer ilgi çekici özellik de şifrenizi unuttuktan sonra telefonunuzun kilidini açmanıza imkan tanıyan özellik.

iOS 16’da telefonunuza sadece Face ID veya belirli bir şifre ile ulaşırsınız. Parolanızı unutursanız da telefonunuzu yeniden başlattıktan telefonunuz kitlenir. Bu sorunun çözümü ise iOS 17 güncellemesiyle birlikte daha kolay bir hale geliyor.

Genel olarak iOS 17, parola unutulması sonrasında hızlı bir şekilde sıfırlama seçeneği de sunuyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Bu özellik sadece yeni bir parola belirledikten sonraki 72 saat içinde çalışıyor. Kısacası 72 saat içinde telefon şifresini değiştirmezseniz özellikten faydalanamazsınız.

Böylece yeni iPhone şifresini unutan kullanıcılar 72 saat içinde eski şifrelerini girerek sıfırlayabilecek. Elbette bu özelliği kullanmak istemeyenler de olabilir. Bu durumda da Apple, önlem olarak ayarlara özel bir seçenek ekleyecek. Bu seçenekle eski şifreyle yeni şifresini sıfırlamak istemeyen kullanıcılar için yeni şifre kalıcı olacak.

Geliştirici beta sürümünde veya bu yıl son sürün yayınlandığında denenecek birçok iOS 17 özelliği var. Bu özelliklerin çoğu da tasarım açısından değil, kullanıcıya daha rahat ve kolay bir kullanım sağlamak konusunda yardımcı oluyor.

Peki, siz iOS 17 parola özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir