Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Ulaşıma yönelik bayram önlemleri alındı… Köprü, otoyol ve toplu ulaşım fiyatsız

Ulaşıma yönelik bayram önlemleri alındı… Köprü, otoyol ve toplu ulaşım fiyatsız

ateshaber ateshaber -
24 0

ANKARA (İGFA) – Bayram mühletince köprü, otoyol ve toplu ulaşım fiyatsız olacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bayram önlemlerine yönelik basın açıklaması yaptı.

Köprü ve otoyol fiyatlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bayram müddetince fiyatsız yapıldığını belirten Bakan Uraloğlu, “Marmaray, Başkentray, İzban fiyatsız olacak. Fahiş fiyat biletlerine geçit vermeyeceğiz. 81 vilayetteki yolcu terminallerinde yolcu taşımaya mahsus araçlara yönelik kontrolleri sıklaştırmış durumdayız” dedi.

Bakan Uraloğlu, Kurban Bayramı tatili münasebetiyle 24 Haziran 2023 Cumartesi günü saat 00.00’dan (Cuma gününü Cumartesi gününe bağlayan gece) başlayarak, 3 Temmuz 2023 Pazartesi günü saat 07.00’a kadar, yap işlet-devret projeleri hariç olmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğu altında bulunan “Otoyollar ile 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerini fiyatsız olarak kullanabileceklerini söyledi.

Vatandaşların Kurban Bayramı tatili münasebetiyle 28 Haziran 2023 Çarşamba günü saat 00.00’dan (Salı Gününü, Çarşamba gününe bağlayan gece) başlayarak, 1 Temmuz 2023 Cumartesi günü saat 24.00’a kadar Başkentray-Marmaray ve İZBAN ile belediyeler ve bunların kurdukları birlik kurum ve işletmelerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden fiyatsız olarak kullanabileceklerini belirten Bakan Uraloğlu, sürat ve maliyet açısından avantaj sağlayan demiryolu nakliyatında, süratli trenler ile ana çizgi ve bölgesel trenlerde de kapasite artışına gidildiğini kaydetti.

SÜRÜCÜLERE YÖNELİK TAVSİYELER

Bakanlık, seyahate çıkacak şoförlere ait dikkat etmeleri gereken tekliflerde bulundu.

– Şoförlerimizin gerek asfalt sathi kaplama üretimi ve gerekse yol üretim, bakım ve tamirinin yapıldığı yol kesitlerindeki ikaz levha ve işaret ile işaretçilere uymaları, belirtilen sürat limitini aşmamaları.

-Tatile gidiş ve dönüş günlerinde şoförlerin birebir gün ve saatte yola çıkmaları.

– Araç kapasitesinin üstünde yük ve yolcu almamaları,

– Yola çıkan tüm şoförlerin hava, yol, araç ve ruhsal durumlarını dikkate almaları, yorgun ve uykusuz yola çıkmamaları, seyahat sırasında kesinlikle emniyet kemeri takmaları.

-Sürücülerimizin yola çıkmadan evvel yol durumu hakkında, Karayolları Yol İstişare Ünitesinin 0 312 449 91 99 Nolu telefonundan yahut fiyatsız Alo 159 çizgisinden bilgi almaları;

-KGM’nin internet sitesi www.kgm.gov.tr adresinde hizmete giren “Güzergah Analizi” programı ile; yol kullanıcılarının en uygun güzergah ve alternatiflerini, kapalı ve çalışma yapılan yolları, yol ve hava durumunu, kıymetli yerleri internetten görsel olarak sorgulamaları mümkün olabilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir