Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. TÜRKONFED’den Brüksel temasları

TÜRKONFED’den Brüksel temasları

ateshaber ateshaber -
23 0

ANKARA (İGFA) – Türkiye’nin gönüllülük temeliyle bir ortaya gelmiş en büyük bağımsız iş dünyası örgütü Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) İdare Şurası, Brüksel’de temaslarda bulundu.

AB Komitesi, Avrupa Dış Hareketler Dairesi, Avrupa Parlamentosu, Türkiye Cumhuriyeti resmi temsilcileri, TÜRKONFED’in üye olduğu Avrupa KOBİ Birliği (SMEunited) veTÜRKONFED’in Belçikalı muadili UNIZO ile görüşen heyet, birebir vakitte Belçika’nın sürdürülebilir iktisat, bilişim ve mühendislik odaklı girişimcilik ekosistemlerine de çalışma ziyareti düzenledi.

TÜRKONFED Heyeti’nin ağır Brüksel temaslarında Türkiye-AB münasebetlerinde entegrasyon süreci, bu çerçevede Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, güç işbirliği, AB fonları, yeşil vedijital dönüşüm, vize ile sığınmacı sorunu ile toplumsal cinsiyet eşitliği önceliklerinin yanı sıra girişimcilik ve KOBİ siyasetleri da çok boyutlu olarak ele alındı.

TÜRKONFED İdare Heyeti Lideri Süleyman Sönmez’in başkanlığındaki heyette İdare Konseyi Lider Yardımcıları Emine Perviz Fazilet, Reyhan Aktar, Ali Eroğlu, İdare Heyeti Üyesi Onur Ünlü ve TÜRKONFED International Lideri Burak Pehlivan, TÜRKONFED Genel Sekreteri ve İdare Konseyi Üyesi Arda Batu, Genel Sekreter Yardımcısı Betül Çelikkaleli, AB ve SMEunited Temsilcisi Zeynep Sanıgök yer aldı.

AB nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Belçika nezdinde Türkiye Büyükelçisi Bekir Uysal ve NATO nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Büyükelçi Levent Gümrükçü ile bir ortaya gelen TÜRKONFED heyeti, Türkiye’nin ikili ilgiler, Avrupa Birliği entegrasyon öncelikleri ile NATO ve tekrar şekillenen güvenlik mimarisi hakkında kapsamlı istişareler gerçekleştirerek fikir alışverişinde bulundu.

“AB-TÜRKİYE ORTAK KOBİ DÜZENEĞİ OLUŞTURULABİLİR”

Avrupa KOBİ Birliği (SMEunited) üyesi olarak tüm Avrupa KOBİ’leriyle birlikte ‘Yeşil Mutabakat’ ve ilgili siyasetleri yakından takip ettiklerini tabir eden TÜRKONFED İdare Konseyi Lideri Süleyman Sönmez, ortak fırsat ve sıkıntılar üzerine somut çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.

Sönmez, “AB KOBİ’leri ile Türk KOBİ’lerinin iklim krizine dair öncelikleri ve zorlukları kesişiyor. Yeşil finansmana erişimden yeşil dönüşümü destekleyici eko-inovasyon kapasitesi oluşturmaya; KOBİ’lerin desteklenmesi, bilgilendirilmesi ve iklim alanındaki yeni yasal mevzuatlara ahengin getireceği ek idari yükün hafifletilmesi üzere hususlar öne çıkıyor. Problemlerimizi birlikte çözmemize takviye sağlayacak AB-Türkiye ortak KOBİ sistem ve platformları oluşturulabilir. KOBİ’lerin yeşil dönüşüm sıkıntısının bütüncül olarak ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. TÜRKONFED veAvrupa KOBİ Birliği bu istikamette katkı sağlamaya hazır” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir