Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Türk Sağlık-Sen: İdari müsaade zulme dönüşmesin

Türk Sağlık-Sen: İdari müsaade zulme dönüşmesin

ateshaber ateshaber -
29 0

KOCAELİ (İGFA) – Türk Sıhhat Sen Kocaeli Şube Lideri Ömer Çeker SBU Darca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Karamürsel Devlet Hastanesi, Kandıra Kazım Dinç Devlet Hastanesinde vazife yapan sıhhat çalışanlarını ziyaret etti.

Çeker, ziyarette sıhhat bölümünde yaşanan gelişmeler hakkında çalışanlar bilgilendirdi. Çeker, ziyaret sonrası Bayram nedeniyle sıhhat çalışanlarının idari müsaadeleri ve temmuz artırımı hakkında açıklamalarda bulundu.

İDARİ MÜSAADE ZULME DÖNÜŞMESİN!

Şube Lideri Çeker, yapmış olduğu açıklamada, “İdari izinde sıhhat çalışanlarının mağdur edilmemesi için Bakanlığa sendikamız müracaat yaptı.Kurban Bayramı nedeniyle 26 Haziran Pazartesi günü tam gün, 27 Haziran Salı günü ise yarım gün idari müsaade mühletleri ile ilgili olarak misyonu başında olan sıhhat işçilerinin ekonomik olarak mağdur edilmemesi için Türk Sıhhat Sen Genel Merkezimiz tarafından Sıhhat Bakanlığı’na bir müracaat yapılmıştır. Yapılan müracaatta, Kurban Bayramı nedeniyle idari müsaadeli olunan günlerde nöbet misyonu ifa eden çalışanların nöbet fiyatına temel haftalık çalışma müddetlerinden idari müsaadeli olunan mühletlerin düşürülerek hesaplama yapılması istenmiştir. İdari müsaadeli olunan günlerde çalışmayan çalışanlar açısından da 2023 yılı Haziran ayı aylık çalışma mühleti belirlenirken idari müsaade günlerinin çalışılması gereken mühlet içerisinde değerlendirilmemesi istenerek 13 saat daha düşülmek suretiyle fiilen bu mühletlerin çalışılmış üzere kabul edilmesi talep edilmiştir. Mevzuyu titizlikle takip edeceğiz” dedi.

Diğer bir hususta sıhhat çalışanları ağır iş yükü altında fedakarca misyon yapmalarına karşın almış oldukları maaşları ve nöbet fiyatlarının düşük olduğuna vurgu yapan Çeker, “Türk Sağlık-Sen olarak sıhhat ve toplumsal hizmet çalışanlarının fiyatlarının düşüklüğünü ve kamu çalışanlarının maaşlarının ekonomik kurallarının epeyce gerisinde kaldığını uzun vakittir lisana getiriyoruz.Ek artırım ve refah hissesi uygulamaların kamu çalışanlarının maaşlarının erimesini önlemesi ismine hayata geçirilmesini de mutlak bir zaruret olarak görüyoruz. Yaşanan mağduriyetin tek sebebi 6 devirdir toplu mukavele masasında sıhhat çalışanları ile Kamu çalışanlarını yok sayan ve görmeyen enflasyonun altında yüzdelik artırımlara imza atan Malum Sen (Sarı Sendika) dır. Enflasyonun suratına sıhhat çalışanlarının maaşı yetişemez iken temel besin unsurları enflasyonla yarış halindedir. Bu yarışa yetkili fakat etkisiz sarı sendika yüzde 8 Ocakzammı ve yüzde 15 enflasyon artırımı toplamda yüzde 25 artırımı ayakta alkışlamıştır” diye konuştu.

Çeker, Temmuz’da en düşük dereceli memur maaşının 22 bin TL’ye yükseltileceğini söz edildiğini anımsatarak, “Yapılacak düzenlemenin tüm kamu çalışanlarını şad edecek bir seviyede olması, maaşları kısa müddet içerisinde yoksulluk hududunun üzerine taşıyacak bir süreci başlatması koşuldur. 11 mayıs’ta açıklanan “en düşük memur maaşını 22 bin tl’yeçıkaçak” açıklaması yaşanan yüksek enflasyon karşısında güncellenmesi gerekmektedir” dedi.

Çeker, kamuda nitelikli hizmetin sunucusu olan kamu çalışanlarının elbette ki fiyat skalasında hak ettikleri yeri kesinlikle almaları gerektiğini savunduklarını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir