Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. TÜRKONFED Şırnak’tan özgürlükçü yeni anayasa daveti yaptı

TÜRKONFED Şırnak’tan özgürlükçü yeni anayasa daveti yaptı

ateshaber ateshaber -
29 0

ANKARA (İGFA) – TÜRKONFED, ‘Hayalimizdeki Türkiye’ manifestosunu Anadolu’nun dört bir yanında kamu, lokal idareler, akademi, sivil toplum ve iş dünyası ile paylaştığı ‘100. Yıl Buluşmaları’nın beşincisini Şırnak’ta gerçekleştirdi.

DİCLESİFED mesken sahipliğinde düzenlenen İş Dünyası İçin Lokal Kalkınma Projesi aktifliğine de katılan TÜRKONFED İdare Heyeti Lideri Süleyman Sönmez, “Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında Hayalimizdeki Türkiye” ana temalı bir konuşma gerçekleştirdi. “Kırgınlıkları gideren, konuşturan, tartıştıran, birleştiren bir siyaset lisanına gereksinimimiz var” diyen Sönmez, halk iradesi ile seçilen milletvekillerinin anayasal haklarını, yeni Meclis’te özgürce kullanacakları bir iklimi oluşturmanın siyasetin en değerli misyonu olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin yeni öyküsünün büyük bir çoğulculukla yazılması gerektiğini söyleyen TÜRKONFED İdare Konseyi Lideri Süleyman Sönmez, “Siyasette ve iktisatta daha adil ve demokratik bir geleceği kurgulayabilir, iktidarı ve muhalefeti ile yeni başlangıçlara kapı aralayabiliriz. Ülkemizi ikinci yüzyıla taşıyacak kabinemiz ve milletvekillerimizin ikinci yüzyılın yeni anayasasını büyük bir toplumsal mutabakat ile yapması için tarihi bir fırsatın eşiğindeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Sönmez, “TÜRKONFED olarak her platformda lisana getirdiğimiz verimlilik temelli iktisat bilimi siyasetlerine vurgu yapmalarını, telaffuzdan harekete geçme kararlılığını ortaya koyacaklarını söz etmelerini önemsiyoruz. Bu noktada sorumluluk alan yeni hükümetimizin siyasetlerinin başarısı, istişare kültürünün iştirakçi yaklaşımla genişletilmesinden de geçiyor” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir