Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Türkiye’nin ilk uçak fabrikası yeniden faaliyete başlıyor!

Türkiye’nin ilk uçak fabrikası yeniden faaliyete başlıyor!

ateshaber ateshaber -
23 0

Türk Tayyare Cemiyeti’nin 1925 yılında açılışının ardından kurulan TOMTAŞ Kayseri Uçak Fabrikası yeniden hayat buluyor. Türkiye’nin havacılık endüstrisi adına önemli bir kilometre taşı olan Kayseri Uçak Fabrikası yeni yatırımlar ve yeni bir ekiple tekrardan üretime başlayacak. İşte yeniden açılacak olan TOMTAŞ Kayseri Uçak Fabrikası hakkında detaylar…

Türk havacılık sanayisi için yeni bir kilometre taşı!

TOMTAŞ Uçak Fabrikası aslında Türk havacılık sanayii adına yarım kalmış bir hikayeyi temsil etmekte. 1920 yılında faaliyetlerine başlayan TOMTAŞ tarihler 1925 yılını gösterdiğinde Türk Tayyare Cemiyeti Türkiye’de bir uçak fabrikası kurulması gerektiğini belirtti. Daha sonrasında çalışmalara başladı ve Kayseri Uçak Fabrikası kuruldu. Fabrikada 100 farklı uçak imal edildi.

Fabrika ilk etapta sermaye ve teknik eleman ihtiyaçlarının hızlıca giderilmesi göz önüne alınarak Alman Junkers firmasıyla ortaklık kurdu. İlerleyen süreçlerde tarih 1928 yılını gösterdiğinde ortaklık bozuldu ve fabrika üretimi durdurdu. Junkers hisseleri de boşa çıkmış oldu. Hisseler Türk Tayyare cemiyetine devredildi ve fabrika TOMTAŞ adı ile 1931 de yeniden faaliyete başladı. Daha sonrasında yapılan değişiklikler ile fabrika bugünkü Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığına dönüştü.

4 farklı şirket ve 205 milyon lira yatırım ile yeni bir fabrika!

Yeni kurulacak olan fabrika yine Kayseri’de yer alacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Erciyes Teknopark, ASFAT ile TOMTAŞ Yatırım Ortaklığı tarafından kurulan TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji AŞ uçak gövdesinden kumandalara, helikopter parçalarına kadar birçok parça üretimi yapacak. TUSAŞ ile işbirliğinin de olması savunma sanayii sektörü adına parça üretimi yapması ihtimalini de doğuruyor.

205 milyon TL yatırım yapılacak olan fabrika yepyeni bir tesis ile inşa edilecek. Tesis içinse10 milyon 207 bin 500 dolar değerinde yeni makine ve teçhizatlar satın alınacak. İlk etapta TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji A.Ş 50 kişiye istihdam yaratacak. Daha sonra ilerleyen süreçlerde açılacak yeni kadrolar ile bu sayı artarak gidecek.

Peki siz yeni TOMTAŞ Kayseri Uçak Fabrikası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir