Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Türkiye’nin birinci uzay yolcuları Üsküdar Üniversitesi’nde

Türkiye’nin birinci uzay yolcuları Üsküdar Üniversitesi’nde

ateshaber ateshaber -
22 0

İSTANBUL (İGFA) – Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik kısmı, Transgenik Hücre Teknolojileri ve Epigenetik Uygulama ve Araştırma Merkezi (TRGENMER), uzaya birinci kere gidecek olan Türk astronotlarını Merkez Yerleşke Aziz Sancar Konferans Salonu’nda ağırladı.

Milli Uzay Programı’nın Türk uzay yolcuları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever, bilim misyonu kapsamında 13 deney gerçekleştirecek.

Bilim misyonu kapsamında 13 bilimsel projenin yürütüldüğü çalışmada Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever, Üsküdar Üniversitesinde proje yürütücüleriyle bir ortaya geldi. İkili, çalışmaya ait Dr. Cihan Taştan ve grubundan eğitim aldı.

Türkiye’nin astronomi tarihine geçecek olan tertip ismine memnunluğunu ve şükranlarını lisana getiren Taştan, “Özellikle kanser tedavileri, kanser immünoterapi ve genetik mühendislik alanlarında bir çok çalışma yapıyoruz. Türkiye’mizin astronomi tarihine geçecek hoş bir tertipte Alper Beyefendi ve Tuva Bey’i ve tıpkı vakitte bu çalışmaları organize eden Türkiye Uzay Ajansı’na ve TÜBİTAK Uzay’a ve pahalı yöneticilerine de gönülden şükran borçluyum. Bizim için çok özel olan bu salonda onlarca sefer ders verdik. Burası Nobel ödülümüzü getiren Aziz Sancar Hocamızın ismini verdiğimiz bir salondur. Bu salonda Türkiye uzay tarihine geçecek bu türlü bedelli bir çalışmaya imza attığımız ve bunun bir modülü olduğumuz için gururluyuz.” sözlerini kullandı.

DR. TAŞTAN: “MESAJI UZAYDAN DEĞİL UZAYIN TESİR ETTİĞİ GENETİK PROFİLDEN ALACAĞIZ.”

Message bilim misyonundan bahseden Taştan, ‘Message’ ismini Microgravity Associated Genetics şeridi isminden türeterek koyduklarını söyledi. Bir bildiri verme, bir ileti almayı düşündüklerini kaydeden Dr. Taştan, bu bildirisi uzaydan değil, direkt olarak uzayın tesir ettiği genetik profilden kaynaklanacağını kelamlarına ekledi. Taştan, “Sunum içerisinde grubumuzdan ve birebir vakitte projenin ne cins bir proje olduğundan bahsedeceğim. Uzayda bilhassa kan alımından sonra yapmamız gereken prosedürden bahsedeceğiz. Eğitimin akabinde laboratuvarlarımızı gezeceğiz.” dedi.

Projenin uzaydaki geleceğimiz açısından epey değerli bir alana dikkat çektiğini söyleyen Taştan, “Deney ile Türk astronotumuzun genetik profilinin tahlili ve mikro yerçekimi ortamı sağlayan akustik levitasyon aygıtında anti-kanser, proliferasyon ve immunojenik tesirlerinin araştırılmasını hedeflemekteyiz. Yerçekimsiz ortamdan etkilenen şimdi fonksiyonu keşfedilememiş genlerin tespit edilmesi ve uzay misyonlarında, bağışıklık hücrelerinden hangilerinin yer çekimi tarafından direkt olarak etkileneceğinin, CRISPR gen mühendisliği formülleri ile belirlenmesini umuyoruz.” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir