Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Türk Hava Yolları’nın ilk uçağı: TC-KUŞ, 94 yaşında!

Türk Hava Yolları’nın ilk uçağı: TC-KUŞ, 94 yaşında!

ateshaber ateshaber -
19 0

Ülkemizin bayrak taşıyıcısı olan Türk Hava Yolları, ilk uçuşundan bugüne kadar geldiği noktayı konu alan duygusal bir video yayınlayarak 90. yaşını kutladı. Videoda THY’nin ilk tayyaresi olan TC-KUŞ kuyruk tescilli Curtiss Kingbird tipi uçakta boy gösterdi. Peki THY’nin bu efsane uçağının özellikleri neler? Gelin ilk tayyaremize yakından bakalım.

İlk tayyare Curtiss Kingbird’ün özellikleri

1929 yılında kurulan ve ikinci dünya savaşının sonuna dek Amerika merkezli en büyük uçak üreticisi firma olan Curtiss-Wright Corporation tarafından üretilen Curtiss Kingbird D-2, Türk Hava Yolları’nın 5 uçak ve 23 yolcu kapasiteli ilk mütevazı filosundaki nadide uçaklardan birisidir.


Curtiss Kingbird

Kingbird, her biri 300 beygirlik güç üreten burnunun hemen sağında ve solunda bulunan bir çift “Whirlwind J-6-9” motora sahip. Maximum 180 km/h hız yapabilen uçak 16,000 ft (4,900 m) yüksekliğe çıkabiliyor. Uçağın kanat açıklığı 16,61 metre, uzunluğu ise 10,49 metreydi ve yedi yolcu, bir mürettebat taşıyabiliyordu.

TC-KUŞ kuyruk tesciliyle THY’nin 5 uçaklık ilk filosunun üyelerinden “Curtiss Kingbird D-2”, 1930’lu yılların başında ABD’de az sayıda üretilmiş bir uçaktı. Uçağın kardeşleri diyebileceğimiz hava ambulansı gibi muhtelif amaçlar için kullanılan farklı varyasyonları da mevcut.

Türkiye’nin kanatları Türk Hava Yolları’nın 90 yılı!

Türk Hava Yolları, 1933 yılında “Devlet Hava Yolları İşletmesi” adıyla 5 uçaklık bir filo ve 30’dan az çalışanıyla gökyüzüyle buluştu. Bu dönemde Türkiye’nin ilk havacılarından “Fesa Evrensev” şirketin genel müdürlük görevini yürüttü.


THY 400. Uçağı Tek Yürek’in depremzedelerle ilk uçuşundan

Ülkemizin ilk yurt dışı uçuşunu 1947’de İstanbul’dan Atina’ya THY gerçekleştirdi. İlerleyen dönemlerde adı sonradan Atatürk Havalimanı olacak olan Yeşilköy Havalimanı’nın açılmasına paralel olarak THY’de büyümeye devam edip kuruluşundan itibaren 90 yıl kat ederek günümüze kadar ulaştı.

Günümüzde bir dünya markası haline gelen THY; 80 binden fazla çalışanı, filosundaki 400’den fazla uçağıyla Dünya’nın en çok noktasına uçan havayolu olma özelliğine sahip. Üstelik Türk Hava Yolları yetkililerinin yakın zamanda açıkladıkları doğrultusunda şirketin filodaki uçak sayısını 2 katından fazlasına çıkarma gibi daha büyük hedefleri olduğunu biliyoruz.

Konuyla ilgili sorularınızı, görüş ve düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir