Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Togg için 110 marka tescillendi

Togg için 110 marka tescillendi

ateshaber ateshaber -
29 0

ANKARA (İGFA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bursa Gemlik’teki Togg Teknoloji Yerleşkesi’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda merasimle açıldığını anımsatarak, Togg’da markalaşma ve üretimde kıymetli adımlar attıklarını açıkladı.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan habere nazaran, yerli ve ulusal marka araba markası olan Togg için Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) kendi üretimleri, patent, tasarım ve marka müracaatlarını tescilletmek için müracaatlar yapıldı kaydedildi.

Patent alanında Togg’un TÜRKPATENT’e yapmış olduğu 30’u 2023 yılına ilişkin olmak üzere toplam 72 adet patent başvurusu bulunduğuna dikkati çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “İlki 2019 yılı Mayıs ayında yapılan müracaatlardan 2 tanesi için patent tescil kararı verildi. Öteki 70 müracaatın ise araştırma ve inceleme süreci mevzuat gereği yasal müddetler kapsamında devam ediyor. Togg’un yaptığı patent müracaatları ortasında araç süspansiyonu, irtibat elemanları, batarya şarj ve araç yazılım teknolojileri ile ilgili buluşlar yer alıyor” dedi.

Kacır, tasarım alanında da Togg ismine toplam 18 tasarım başvurusu yapıldığını aktararak, bu müracaatlardan 17’sinin tescil edildiğini, bir tasarım müracaatının ise tescil süreçlerinin devam ettiğini belirterek, “Yerli araba için belirlenen Togg markasının “Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi Sanayi ve Ticaret AŞ.” ismine 27 Aralık 2019 tarihinden bu yana tescilli olduğunu lisana getiren Kacır, “Ayrıca, Küme, TÜRKPATENT’e ‘Togg’ dışında öteki ibare ve sloganlar için 156 farklı marka müracaatında bulundu ve bunlardan 110’u tescil edildi. Öteki taraftan, Togg için 1 tanınmış marka başvurusu da tescil edilmiş olup, 45 müracaatın ise mevzuat gereği yasal mühletler kapsamında süreçleri devam ediyor.” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir