Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Teknoloji sektörünün bakan yardımcıları belli oldu!

Teknoloji sektörünün bakan yardımcıları belli oldu!

ateshaber ateshaber -
20 0

Geçtiğimiz ay Türkiye’de Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Bunun sonucunda Recep Tayyip Erdoğan seçimi kazandı ve 4 Haziran 2023’te mazbatasını alarak 12. Cumhurbaşkanı olarak tekrar koltuğa oturdu. Hemen ardından da yeni kabine listesi paylaşıldı. Biz de önümüzdeki 5 yıl Türkiye’nin teknoloji sektörüne yön verecek bakanları paylaştık. Bugün ise bakan yardımcıları belli oldu.

Türkiye’nin teknoloji sektöründe kimler rol oynayacak?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın yardımcıları:

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bakan yardımcılıklarına Ahmet Yozgatlıgil, Çetin Ali Dönmez, Oruç Baba İnan ve Zekeriya Çoştu getirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yardımcıları:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bakan yardımcılıklarına Durmuş Ünüvar, Enver İskurt, Osman Boyraz ve Ömer Fatih Sayan atandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın yardımcıları:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bakan yardımcılıklarına Abdullah Tancan, Ahmet Berat Çonkar, Nevzat Şatıroğlu ve Zafer Demircan getirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır kimdir?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, geçtiğimiz 5 yıl boyunca Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Tabii öncesinde de adını sıkça duyduk. Zira 2016 yılında T3 Vakfı’nın kurulmasının (kurucularından) ardından 2018’e kadar yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi.

Bakan Kacır aynı zamanda Teknofest etkinliğinin ortaya çıkmasında da büyük rol oynadı. Kendisi ilk olarak 2018’de gerçekleştirilen havacılık uzay ve teknoloji odaklı olan Teknofest’in de kurucuları arasında yer alıyor. Bu süreçte TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanlığı görevini de yürüttüğünü belirtelim.

2018 sonrasında ise Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı görevini üstlendi. Geride bıraktığımız 5 yıllık süreçte de Milli Teknoloji Hamlesi ve stratejik dönüşüm politikalarından sorumluydu. Bu kapsamda Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Türk Patent ve Marka Kurumu, TÜBİTAK, Türkiye Uzay Ajansı ve Türkiye Bilimler Akademisi çalışmalarının koordinasyonunu yürüttü.

Tüm bunların yanı sıra son yıllarda giderek popülerleşen yazılım sektöründe de adını duyurmayı başardı. Birçok yatırım-teşvik programının yanı sıra Türkiye Açık Kaynak Platformu’na ve bu platform kapsamındaki 42 Yazılım Okulları’nın kurulmasına öncülük etti. Ek olarak Togg’un hayata geçmesinde de büyük rol oynadı.

Kısaca Mehmet Fatih Kacır’ın eğitim hayatından da bahsedecek olursak; İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. 2003’te üniversite giriş sınavında Türkiye 12.si oldu ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne girdi. Yüksek öğrenimini 2008 yılında tamamladı. Üniversite yıllarında öğrenci temsilciliği yaptı. Disiplinlerarası araştırmalara ve proje yönetimi eğitimlerine öncülük etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu kimdir?

23 Temmuz 2018’den beri Karayolları Genel Müdürü görevini üstlenen Abdulkadir Uraloğlu, bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak atandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1988’de mezun olan Uraloğlu, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin fiber altyapı ve 5G geçiş sürecinde büyük rol oynayacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar kimdir?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun. Yüksek lisansını, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinin ekonomi alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den uluslararası ilişkiler alanında tamamladı.

Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi yer sistem bilimleri bölümünün enerji ekonomisi ve politikası alanında yaptı. Yakın tarihte ise 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Kurul Üyeliği, sonrasında 2016-2018 yılları arasında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü yaptı.

Özel sektörde ise enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Alparslan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yaptığı için adını sıkça duyurdu. Ek olarak, halihazırda Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını görevine de devam ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir