Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Tarihe tanıklık ediyoruz: İlk VisionOS Beta yayınlandı!

Tarihe tanıklık ediyoruz: İlk VisionOS Beta yayınlandı!

ateshaber ateshaber -
24 0

Apple’ın WWDC 2023’te tanıttığı ürünlerden en çok ses getireni VisionPro oldu. Tanıtıldıktan sonra dillerden düşmeyen ürün ile ilgili merak edilen birçok nokta var. Günler geçtikçe de merak edilen ayrıntılar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Apple, bugün, ‌VisionOS‌ 1.0 Developer Beta’yı başlatan VisionOS yazılımının ilk sürümünü tanıttı.

VisionOS 1.0 Developer Beta yayınlandı!

Beta sürümün tanıtımı, Apple’ın üçüncü taraf geliştiricilerin Vision Pro kulaklık için uygulamalar geliştirmesine olanak tanıyacak “VisionOS Yazılım Geliştirme Kiti’nin” (SDK) piyasaya sürüldüğünü duyurmasıyla birlikte geliyor.

Bahsettiğimiz Yazılım Geliştirme Kiti’ne (SDK) Xcode 15 beta 2 aracılığıyla erişilebilir. Ancak geliştiricilerin şu an için VisinPro başlığına erişimi bulunmuyor. Bu nedenle Apple, önümüzdeki aydan itibaren testlere izin vermeye başlayacak.

Apple, Temmuz ayında dünyanın belirli ülkelerinde geliştirici laboratuvarları açmayı planlıyor. Bazı geliştiriciler, uygulamaları doğrudan Vision Pro’da test etmek için geliştirme kitlerine başvurabilecek. Tıpkı iOS ve benzeri işletim sistemlerinde görüldüğü gibi Vision Pro için de geliştiricilerin yazılım geliştirmesine izin verilecek.

‌VisionOS‌ 1.0 şu anda Apple çalışanları dışında başlıklara indirilemezken yazılım, ilerleyen günlerde cihazın yapabileceği henüz bilinmeyen işlevler hakkında bize ipuçları verebilir. Apple’ın Developer sitesinde yeni VisionOS programları hakkında geliştiricilere verilen ipuçları da bulunuyor:

  • VisionOS uygulamanızda bir veya daha fazla pencere oluşturabilirsiniz. SwiftUI ile oluşturulan, geleneksel görünümler ve kontroller içeren pencerelere 3B içerik ekleyerek deneyiminize derinlik katabilirsiniz.
  • 3B hacimle uygulamanıza derinlik katın. Hacimler, RealityKit veya Unity kullanarak 3B içeriği sergileyebilen ve Paylaşılan Alanda veya bir uygulamanın Tam Alanında her açıdan görüntülenebilen deneyimler yaratan SwiftUI sahneleridir.

Peki ya siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce VisionOS’ta ne gibi uygulamalar olacak? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir