Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Sorun büyüyor: Android kullanıcıları kazara polisi arıyor!

Sorun büyüyor: Android kullanıcıları kazara polisi arıyor!

ateshaber ateshaber -
22 0

Bilindiği üzere iPhone ve Android telefonlarda, gerektiğinde numarayı çevirmeden acil servislerle iletişime geçmenize yardımcı olan Acil SOS özelliği bulunuyor. Bu yardım kısayolu yararlı ve hatta bazı zamanlarda hayat kurtarıcı olsa da bazı Android telefonlarda birçok soruna neden oluyor. Bu sorunlardan biri de yeni ortaya çıktı: Bazı Android cihazlar Acil SOS ile kazara polisi arıyor!

Android cihazlar kazara polisi arıyor! Peki neden?

İngiltere polisi, Acil SOS özelliğinin bazı Android telefonlarda yanlışlıkla etkinleştirildiğini söyledi. Polis, yalnızca Pazar günü gece yarısı ile akşam 7 arasında bu kazara aramalardan 169 tane aldıklarını söyledi. Bu aramalar polisin epey bir zamanını harcıyor gibi görünüyor. Öyle ki, bu aramalar genellikle sessiz olduğundan, polisin bunun gerçek bir arama olup olmadığını kanıtlaması yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Peki tüm bunlar neden oluyor? Telefonunuzdaki güç düğmesine beş kez veya daha fazla basarsanız Acil SOS tetiklenir, yani bu olay muhtemelen yanlışlıkla ceplerde meydana geliyor. Bazı üreticiler, Acil SOS’u etkinleştirmek için alternatif yöntemler sunsa da bu yöntem varsayılandır.

Tüm telefonlarda Acil SOS varsayılan olarak etkin olmuyor, ancak bazılarında bu durum böyle. Örneğin, Samsung Galaxy S23 Ultra’da varsayılan olarak etkinleştirildiğini, Pixel 7 Pro’da ise varsayılan olarak devre dışı bırakıldığını gördük. Sonuç olarak, farkında bile olmadan etkinleştirmiş olabilirsiniz. Sonuç olarak, farkında bile olmadan bu özelliği etkinleştirmiş olabilirsiniz.

Bu raporlar İngiltere polisinden gelse de, bu konu elbette Birleşik Krallık’a özel değil. Son zamanlarda diğer Avrupa ülkeleri de benzer iddialarda bulundu. İşin ilginç yanı, bu özellik Android 12‘de de vardı. Fakat Android 13 ile daha çok bir sorun haline gelmiş gibi görünüyor. Bu sorunu yaşayan cihazlar için bir güncelleme yayınlanacağı da açıklandı. O zamana kadar bu özelliğin kapatılması isteniyor.

Bu sorun nasıl çözülür?

Bu sorunun asıl sebebi Acil SOS’u etkinleştirme yöntemi olduğundan çözümünün de burada olması işten bile değil. iPhone’larda Acil SOS sürgüsü görünene kadar yan düğmeyi ve ses yüksekliği düğmelerinden birini basılı tutmak gerekiyor. Sürgüyü sürüklemek yerine yan düğmeyi ve ses yüksekliği düğmesini basılı tutmaya devam ederseniz bir geri sayım başlar ve uyarı sesi çalar.

Belli ki bu, yanlışlıkla acil servisleri arama olasılığı çok daha düşük olan bir sistem. Bu nedenle Google’ın, belki de Android 14‘ün piyasaya sürülmesiyle birlikte bu konuda bazı değişiklikler yapması beklenebilir. Şu an olmadığı için Acil SOS özelliğini kapatmak için belli adımları izlemeniz gerekiyor:

  1. Ayarları açın.
  2. “Güvenlik ve acil durum” öğesine dokunun.
  3. “Acil durum SOS” öğesine dokunun.
  4. Acil Durum SOS özelliğini açmak veya kapatmak için açma kapama düğmesine dokunun.

Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir