Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Sirke sineğine karşı Bursa’da tuzak dağıtımları sürüyor

Sirke sineğine karşı Bursa’da tuzak dağıtımları sürüyor

ateshaber ateshaber -
23 0

BURSA (İGFA) – Bursa Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü, sirke sineği ile çabaya yönelik tuzak dağıtımı sayesinde üreticilerin ilaçsız çaba tekniklerinden yararlanması ve bu usullerin öğretilerek yaygınlaştırılması hedefledi.

Tuzak dağıtımında konuşma yapan Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, çiftçilerin kalıntı olmadan hem kaliteli eser üretmelerini hem de üretim girdilerinin düşmesini istediklerini söyledi. Müdür Aygül, ”Birkaç yıldır kıymet vererek uygulamakta olduğumuz kanadı noktalı sirke sineği ya da öteki sineklere biyolojik müdahale yapmamız bu yıl da başlamış durumda. Bu gayeyle hem Bakanlığımız kaynaklarıyla hem de Uludağ Meyve Zerzevat İhracatçılar Birliğimizle birlikte tuzakları temin ederek sizlere dağıtmaktayız.” dedi.

Tarımsal üretimin sürdürülebilir olarak yapılabilmesi için elde edilen gelirin de makul düzeyde olması gerektiğini belirten Aygül, üretimde girdi maliyetlerinin azaltılmasının yanı sıra verimliliğin de kıymetli bir öge olduğunu söz ederek, “‘Meyve üretiminde randımanı olumsuz istikamette etkileyen birçok ziyanlı mevcuttur. Bu zararlılardan meyve sinekleri içinde en kıymetli tiplerden biri Kanadı Noktalı Sirke Sineğidir. Bu sineğin etkisizleştirilmesi, meyvelerde tahribat yapmaması ve çoğalmaması için bu tuzaklar çok kıymetlidir. Kanadı noktalı sirke sineği, son yıllarda Avrupa’da birçok ülkede tespit edilmiş olup Avrupa Birliği, EPPO A2 karantina listesinde yer almaktadır. Değerli bir karantina zararlısı olan Drosophila suzukii öteki tiplerinden farklı olarak ağaç üzerinde bulunan olgunlaşmış sağlıklı meyvelerde beslenmektedir. Çilek, ahududu, böğürtlen, yaban mersini, kiraz, şeftali, nektarin, armut, trabzon hurması, kivi, incir üzere bitkiler konukçuları ortasında yer almaktadır. Vilayetimizde 2018 yılında bilhassa kiraz, ahududu, böğürtlen, çilek alanlarında tesirini arttıran ziyanlı yaklaşık yüzde 40-50 ortasında randıman kaybına neden olmuştur” diye konuştu.

Proje kapsamında Keles ve Osmangazi’den sonra Yıldırım ilçesinde de tuzak dağıtımlarının yapılacağı kaydedildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir