Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Data sızıntısı savlarına ‘Dezenformasyon’dan karşılık

Data sızıntısı savlarına ‘Dezenformasyon’dan karşılık

ateshaber ateshaber -
18 0

ANKARA (İGFA) – İletişim Başkanlığı bünyesindeki Dezenformasyonla Çaba Merkezi’nce hazırlanan ve dezenformasyon içeren haberlerin gerçeğine işaret edildiği “Dezenformasyon Bülteni” yayımlandı.

Bültende, kimi basın yayın organlarında yer alan ve toplumsal medya hesaplarından paylaşılan “85 milyon vatandaşın e-Devlet dataları çalındı” tezinin hakikat olmadığı da vurgulandı.

Bültende, şunlar kaydedildi:

“Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Siber Güvenlik Dairesi Lideri Salih Talay, ‘sistemde kullanıcılara ait profil bilgileri ve kullanıcı hesapları dışında rastgele bir data tutulmadığını, münasebetiyle sızdığı argüman edilen bilgilerin teknik olarak e-Devlet Kapısı’ndan çalınmış olmasının mümkün olmadığını’ söz etmiştir. Talay, ‘geçmişte saldırganlar tarafından değişik kaynaklardan, yüklü olarak da oltalama saldırısı tekniğiyle elde edilen dataların, değişik devirlerde tekrar tekrar sirkülasyona sokulduğunu’ vurgulamıştır. Türksat Bilişim, e-Devlet Kapısı’nın güvenliğini sağlamakla sorumludur. Türksat e-Devlet Kapısı Siber Güvenlik İdaresi Yöneticisi Mehmet Ali Erkul, ‘mevcut yazılım geliştirme sürecinin dünyadaki düzgün uygulama örneklerine, geliştirme standartları güvenlik prensiplerine uygun olarak tasarlandığını’ belirtmiş, ‘sistemin tehditlere karşı 7/24 izlendiğini ve test edildiğini’ söz etmiştir.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir