Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Sabiha Gökçen’den Londra’ya uçuşlar bayanlarla başladı

Sabiha Gökçen’den Londra’ya uçuşlar bayanlarla başladı

ateshaber ateshaber -
33 0

İSTANBUL (İGFA) – İngiltere’nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi British Airways ile Londra Heathrow Havalimanı’ndan birinci uçuş 1 Haziran Perşembe günü İstanbul Sabiha Gökçen’e (ISG) gerçekleşti. Pazartesi, Salı, Cuma ve Pazar günleri olmak üzere haftada 4 sefer olarak gerçekleştirilecek SAW-LHR çizgisi uçuşlarda Airbus A320 ve A321 uçakları kullanılacak.

Dünyanın birinci bayan savaş pilotu Sabiha Gökçen’in onuruna, British Airways birinci uçuş için Kaptan Pilot Jessica Telford ve Yardımcı Pilot Kerry Bennett olmak üzere, tamamı bayanlardan oluşan bir kabin takımı görevlendirdi. British Airways’in gösterdiği bu jesti çok manalı bulduklarını belirten Sabiha Gökçen Havalimanı CEO’su Berk Albayrak, bu uçuşun bayanların dal içindeki varlığına dikkat çektiğini söz etti. “LHR-SAW birinci uçuşumuz, bayanların havacılık kesiminde daha fazla varlık göstermesi için ilham verici bir örnek oldu” diyen Albayrak, havacılıkta daha fazla bayanın istihdam edilmesi için çaba gösterdiklerini vurguladı.

Bu iş birliği sayesinde Sabiha Gökçen yolcularının, British Airways’in geniş küresel rota ağından faydalanabileceğini belirten Berk Albayrak, “Sabiha Gökçen 51 ülkede 115 dış çizgi ve 39 iç sınır olmak üzere toplam 154 destinasyona hizmet veriyor. İş birlikteliği sayesinde artık Londra Heathrow üzerinden British Airways’in 65 ülkedeki 200’den fazla destinasyonuna daha ilişki sağlayabilecek pozisyona geldik. Bu bağlanabilirlik altyapısına, British Airways’in hizmet kalitesi ve geniş filosu da eklendiğinde SAW-LHR çizgisinin turizm bölümüne de büyük katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

Albayrak kelamlarını şöyle sürdürdü: “2019’da 35,5 milyon yolcuyla rekor kırdık ve pandemi sonrası 2023 sayılarımız pek hoş. 2023’ün birinci 5 ayını yaklaşık 14 milyon yolcu sayısıyla kapattık. Mart ayında ise Avrupa’nın en ağır 10 havalimanı ortasında yer aldık. ‘Türkiye’nin en ağır 2. Havalimanı’ olarak yurt içindeki pozisyonumuzu korumaktayız.”

Son periyotta uçuş destinasyonları ortasına 3 yeni rota daha ekleyen ISG, Haziran ayı itibariyle British Airways ile Londra Heathrow Havalimanı’na ilaveten Pegasus Havayolları ile de Yunanistan’ın Rodos ve Midilli havalimanlarına da hizmet sağlamaya başladı. Böylelikle ISG’nin 45 havayolu ile 51 ülkede ulaşım sağladığı destinasyon sayısı 154’e ulaştı. Türkiye’nin 2’nci, Avrupa’nın ise 9’ncu en ağır havalimanı olan ve dünyanın sarsıntıya sağlam en sağlam 8 binası ortasında gösterilen Sabiha Gökçen, 320 bin metrekare entegre terminali ve 41 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en ağır tek pistli ve tek terminalli havalimanı pozisyonunda yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir