Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Sütaş’tan örnek iş modeli

Sütaş’tan örnek iş modeli

ateshaber ateshaber -
35 0

İSTANBUL (İGFA) – Her yıl 1 Haziran’da Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO) öncülüğünde kutlanan Dünya Süt Günü; sütün insan sıhhati için değeri, toplumsal yaşama tesiri ve iktisada katkıları hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyor. Bu doğrultuda 2023 Dünya Süt Günü teması, “Süt bölümünün ekonomik, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliği” olarak belirlendi.

Sektörün temsil örgütü olan, milletlerarası sütçülük federasyonu IDF ise süt bölümünün; tabiatın, toplumun ve hayvansal üretimin sürdürülebilirliğini gözetirken insanların beslenmesine ait sağladığı sınırsız fırsatlara dikkat çekiyor.

Dünya Süt Günü vesilesiyle açıklama yapan Sütaş İdare Heyeti Lideri Muharrem Yılmaz; “Bildiğiniz üzere süt, sağlıklı bir ömür sürebilmemiz için gerekli olan besin öğelerini, tabiatında kusursuz bir istikrarda bulunduran, en temel besinimiz. Besin yeterliliği tasalarının arttığı bu periyotta, süt ve süt eserlerinin, artan dünya nüfusunun beslenmesindeki rolü de giderek değer kazanıyor. Biz de Sütaş olarak “Çiftlikten Sofralara” entegre iş modelimiz ile süt paha zincirinin bütününü kapsayarak üretimimizi ve verimliliğimizi artırıyor, eserlerimizin doğallığını, lezzetini ve besin pahalarını garanti altına alıyoruz. Ayrıyeten bitkisel üretimden başlayarak gübre ve güç üretimine kadar uzanan iş modelimiz; çevresel, toplumsal ve ekonomik boyutlarıyla özgün ve örnek bir sürdürülebilirlik modeli oluşturuyor. Gücümüzü çiftliklerimizin gübreleri ve fabrikalarımızın organik atıklarından üretiyor, suyumuzu geri kazanıyor, toprağımızı ürettiğimiz organik gübreler ile koruyor, onarıyoruz” dedi.

Sütçülüğün sosyo-ekonomik tesirine de dikkat çeken Muharrem Yılmaz kelamlarına şöyle devam etti: “Yatırım yaptığımız her bölgede süt ve süt eserleri fabrikalarının yanı sıra damızlık yetiştirme çiftlikleri, yem fabrikaları, güç ve gübre tesisleri de kuruyoruz. Entegre iş modelimiz, bulunduğumuz bölgelerin kalkınmasına değerli katkılar sağlıyor.”

“Biz yalnızca sütçülüğe odaklıyız ve işimize de tutkuyla bağlıyız” diyen Yılmaz kelamlarını şöyle tamamladı: “Dünya Süt Günü bizim bayramımız. Bundan sonra da sütün düzgünlüğünü ve rahmetini yaymaya, doğal lezzetlerimizle tüketicilerimizin sıhhat ve mutluluğuna, yatırımlarımızla ülkemizin kalkınma ve refahına katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Dünya Süt Günü kutlu olsun.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir