Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. MAGAZİN
  4. »
  5. Rize’de Hacere Orhan defilesi büyüledi

Rize’de Hacere Orhan defilesi büyüledi

ateshaber ateshaber -
35 0

RİZE (İGFA) – Moda dizayncısı Rizeli Hacere Orhan’ın defilesinde 22 modelin podyumda tanıttığı kıyafetler, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Hacere Orhan’ın hazırladığı, ‘GEÇMİŞİN MUHTAÇLIĞI, GELECEĞİN İLHAM KAYNAĞI KEŞAN KUMAŞI’ isimli programda yapılan defilenin sunuculuğunu Ayla Kaymak, koreografisini ünlü koreograf Asil Çağıl yaptı.

Defilede Düzey İkbal Tulgar, Melike Yalnız, Jenya Krivenko, Tuğçe Tekin, Melissa Aslan,Elif Tokgöz, Şüheda Erkoç, Deniz Eser, Beste Viran, Sabina Shamuratova, Defne Çullu, Burcu Şeritoğlu, Merve Karslı, Aleyna Yılmaz,Tuna Güngör, Barış Öngel, Uğur Gürbüz ve Furkan Yıldırım üzere başarılı ve taçlı modeller podyuma çıktı.

Keşan kültürünü gelecek jenerasyonlara aktarmak istediğini söyleyen Hacere Orhan, “Kaybolmaya yüz tutmuş bir kültürümüzü yeni kuşağımıza sevdirip, kullanmalarını amaçladık. 580 yıllık hayatı olan örtümüzü her kuşakla, yabancı kentlere ve ülkelere getirmenin çabası içinde yaklaşık 6 yıldır fiilen üniversite olarak da bir çalışma yaptık. Anladık ki yeni kuşak artık bunu kullanmıyor lakin geçmişteki ninelerimiz Keşan’a tutku ile bağlıydı. Analarımızın başına taktığı başörtüyü yıllar sonra geçmişin muhtaçlığı geleceğin ilham kaynağı konseptin de tekrar gündeme getirmek istedik. Erkeklerin ceplerinde bir mendil, bayanların sırtlarında bir çanta, omuzlarında da şal olan keşanı yaşatmaya çalıştık” dedi.

Keşan Kumaşının yaygınlaştırılması ve turistik emelli kullanımının daha çok teşvik edilmesinin sağlanacağını kaydeden Orhan, insanlara da ek gelir kapısı açmak bakımından çok kıymetli olan çalışmanın ,şehirlerin klasik kumaş ve giysilerinin yaşatılmasına yol açan öncü bir örnek proje olacağını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir