Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Pakistanlı heyetten Kocaeli’deki simülasyon merkezine ziyaret

Pakistanlı heyetten Kocaeli’deki simülasyon merkezine ziyaret

ateshaber ateshaber -
34 0

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sarsıntı şuurunu aşılamak emeliyle vatandaşlara teorik ve uygulamalı eğitimler veren Sismolojik İzleme ve Sarsıntı Eğitim Merkezi, yurtdışından da ilgi görmeye devam ediyor.

Bu bağlamda “Pakistan Zelzele Araştırma Alt Yapısının Güzelleştirilmesi Projesi” kapsamında Türkiye’ye gelen 12 kişilik heyet, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sismolojik İzleme ve Zelzele Eğitim Merkezini ziyaret etti. Türk İş Birliği ve Uyum Ajansı ile SESRIC-İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi tarafından desteklenen Pakistanlı heyet, Kocaeli’nde yapılan yer incelemeleri ve depremsellik çalışmalar hakkında Büyükşehir yetkililerinden bilgi aldı.

YALTIRAK’TAN TEKNİK BİLGİLENDİRME

Büyükşehir, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi öncülüğünde Pakistan Meteoroloji Kısmı (PMB) çalışanlarına sarsıntı araştırmaları için Sismoloji, GPS ve Taban Sınıflama hususlarında tecrübe ve bilgi transferi yapılması maksadıyla yürütülen projeye takviye oldu. Bu kapsamda Büyükşehir Yer Sarsıntı İnceleme Şube Müdürü Mustafa Yaltırak, Pakistanlı heyete “Uygulamalı Sarsıntı Eğitimi” ve “Kocaeli Mahallî Sarsıntı Kayıt Ağı” hakkında ayrıntılı teknik bilgilendirme yaptı.

DEPREM ÇANTASI İKRAM EDİLDİ

Projede ayrıyeten PMB’nin Pakistan’da topladığı sismolojik dataların kıymetlendirilerek ülke genelinde sarsıntıların izlenmesi ve bu çerçevede datalardan üretilen bilgilerin süratli ve gerçek bir formda kullanılması ve PMB’de bulunmayan GPS ve Yer sınıflaması teknolojilerinin Pakistan’a kazandırılması hedefleniyor. Ziyaret sonunda Pakistanlı teknik heyete broşürler ve zelzele çantası armağan edildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir