Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Osmangazi, Bursa’yı 412 bin 803 ton karbondioksitten kurtardı

Osmangazi, Bursa’yı 412 bin 803 ton karbondioksitten kurtardı

ateshaber ateshaber -
20 0

BURSA (İGFA) – Osmangazi Belediyesi, iklim değişikliği ile gayret kapsamında belediye faaliyetlerinin iklim değişikliğine tesirlerinin belirlenmesive sera gazı tesirlerinin azaltılmasında belirleyici olacak ‘Kurumsal Sera Gazı Envanteri ve Emisyon Raporu’ hazırladı. Belediyenin kendi uzman işçisi tarafından hazırlanan rapor, Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Osmangazi Belediyesi Veysel Karani Çağdaş Kurban Kesim ve Satış Tesisi ile Panorama 1326 Fetih Müzesi’nin çatısına kurduğu güneş güç panelleriyle Haziran 2022’den bugüne toplamda 852 bin 897 kw elektrik üreterek 412 bin 803 ton karbondioksitin etrafa salınımını önleyerek çevreci bir çalışma gerçekleştirdi.

Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar iştirakiyle gerçekleşen programda tıpkı vakitte, Kolza Biyodizel firmasıyla bitkisel atık yağ toplama protokolü imzalandı.

Belediyenin kendi uzman çalışanı tarafından 5 ay süren çalışmalar sonucunda 2022 yılına ilişkin Osmangazi Belediyesi kurumsal sera gazı envanteri ve emisyon raporu hazırlanmış oldu. Bu hazırlanan raporla birlikte kurumsal faaliyetlerin iklim değişikliğine olan tesiri, mevcut ve gelecekteki yasal düzenlemelere imkan sağlaması ayrıyeten karbon üretimi konusunda riskli ve sıkıntılı noktaların belirlenmesi amaç alındı. Belediyenin uzman takımlarınca hazırlanan bu rapor TSE ISO14064-1:2019’a uygun olarak hazırlanırken, sera gazı emisyonları raporlanması konusunda büyük bir hassasiyet gösterildi.Panorama 1326 Fetih Müzesi’nde gerçekleşen sunumda iştirakçilere Osmangazi Belediyesi’nin çevreci çalışmaları anlatıldı.

“HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

Daha çevreci Osmangazi için çalıştıklarını söz eden Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, etraf konusunun çok konuşulan ve herkesin takip ettiği gündem unsurunun dünyanın en kıymetli problemlerinin en başında geldiğine dikkati çekti.

Ortaya çıkan rapor çerçevesinde direkt ve dolaylı olarak sera gazı emisyonu tespit edildiğini anlatan Lider Dündar, “Doğrudan sera gazı salınımı 3 bin 967 ton karbondioksite eş kıymet dolaylı 23 bin 237 ton karbondioksite eş bedel olarak ölçüldü. Uzmanlarımız ve etraf mühendislerimiz bu hesaplarımı yapmışlar, bunlarla çaba ederek daha yaşanılabilir kent ve dünya için herkes elini taşın altına koyması lazım. Bundan sonraki süreçte bizler Osmangazi Belediyesi olarak Bursa’ya etraf noktasında nasıl katkı sağlarız bunun sıkıntısındayız. İnşallah bunu başaracağız” tabirlerini kullandı.

Osmangazi Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır atık Müdürü Dilek Yosun ise, dünyadaki ana gündem unsurunun iklim değişikliği olduğuna vurgu yaptı. 2022 yılına ilişkin Osmangazi Belediyesi kurumsal sera gazı envanteri ve emisyon çalışmalarını tamamladıklarını belirten Yosun, “Bu hazırladığımız raporla faaliyetlerimizin iklim değişikliğine olan tesirini hesapladık. Veysel Karani Çağdaş Kurban Kesim ve Satış Tesisimizin çatı kısmındaki güneş güç panelleri, 2022 Haziran ayından itibaren elektrik üretmeye başladı. 2022 yılı Haziran ayından itibaren 826 bin 617 kw elektrik üretimi gerçekleşti. Bu üretim sayesinde yılda 400,083 ton eş bedeli karbondioksit salınımı engellenmişbulunmakta. Ayrıyeten Panorama 1326 Fetih Müzesi’nin çatısında bulunan güneş güç panellerinden de yılda 26.280 kw elektrik üretimi sağlamakta. Bu sayıya karşılık olarak yılda12.72 ton karbondioksit eş kıymetinde salınım engellenmiş bulunmakta” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir