Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. OSB’lerde kira ve yerler el yakıyor

OSB’lerde kira ve yerler el yakıyor

ateshaber ateshaber -
32 0

İSTANBUL (İGFA)- Artan maliyetler nedeniyle uygun kaidelerde üretim yapamamaktan kaygı yanan endüstriciler, yeni üretim alanları istiyor. Son yıllarda yaşanan enflasyonist ortam, devletin sağladığı teşvikler nedeniyle organize sanayi bölgelerine (OSB) olan ilginin artması kısıtlı olan sanayi bölgesi alanları nedeniyle kira ve arsa maliyetlerinde önemli artışlar yaşandı. Kimi firmalar yeni yatırımları için uygun fabrika bulamazken kimi firmalar ise fiyat artışları nedeniyle yatırım kararlarını ötelemek durumunda kaldı. Son yıllarda yaşanan artışlar, firmaların Ar-Ge, yeni makine ve eser üzere kimi yeni yatırım projelerini ertelemesine yol açtı. Endüstriciler tahlilin yeni üretim alanları oluşturularak, KOBİ ölçeğindeki firmalara uygun kaideler altında tahsis edilmesi görüşünde. Gayrimenkul Uzmanı Gülcan Altınay arzda yaşanan düşüncenin fiyatları üst çektiğini belirtti ve devam etti: “Son bilhassa iki yıldır devletin sağladığı teşvikler sebebiyle organize Sanayi bölgelerinde önemli talepler oluştu taleplerin oluşmasıyla arzda külfet yaşanmaya başlandı münasebetiyle fiyatlarda otomatikman üst çıkmaya başladı şu an sanayicilerimiz yer bulamamaktan ve artan arsa fiyatlarından ötürü çok şikayetçi bir kısım endüstrici arsa ve inşaat fiyatlarının artmasıyla kiralık fabrikaya yöneldi bu durumda yeniden talebin oluşmasıyla kiralık fabrikaların fiyatları da her geçen gün artıyor.” diye konuştu.

YATIRIMCILARIN YENİ GÖZDESİ SANAYİ YAPILARI

Gayrimenkul Uzmanı, Ulikad üyesi Gülcan Altınay ayrıyeten: “Kiraların yükselmesi ile yatırımcıların yeni gözdesi sanayi yapıları oldu arsa ve inşaat maliyetleri Toplamı hesaplandığı vakit yüksek kira bedelleri nedeniyle kira amortisman mühleti yatırımcının odak noktası haline geldi.” dedi.

SANAYİCİLER DEVLETTEN B PLANI BEKLİYOR

Firmalar üretim yeri bulmakta zorlandığını söyleyen Altınay: “Çerkezköy Sanayi Bölgesi’nde fabrika kuracak firmalar yer tahsis etmekte zorluk yaşıyor zira Seçenekler çok sonlu sayıda. Endüstriciler devletten B planı bekliyor yeni sanayi alanlarının açılmasını bekliyorlar.” diye konuştu.

YENİ FABRİKALAR KURMAK İMKÂNSIZ HALE GELEBİLİR

Fabrikalarda kira artışlarının yatırımları etkileyeceğine dikkat çeken Gülcan Altınay, “Fiyatlardaki balon artışların devam etmesi ile yeni fabrika kurmalarının imkânsız hale gelebileceğini söylüyorlar. Son devirlerde Çerkezköy bölgesinde Sanayi yeri ve fabrika satış sayıları 0 artış gösterdi” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir