Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Musk, bu kez iddialı: Dev roketi sil baştan yaptı!

Musk, bu kez iddialı: Dev roketi sil baştan yaptı!

ateshaber ateshaber -
31 0

SpaceX CEO’su Elon Musk, yaptığı yeni bir açıklamada ilk testlerinde başarısız olan Starship projesine değindi. Proje ile ilgili birçok önemli değişikliğin yapıldığını ifade eden Musk, ikinci test sürecinde başarı şansının son derece yüksek olduğunu ifade etti. İşte detaylar

Musk: Projede 1000’in üzerinde değişiklik yaptık!

Starship projesi kapsamında geliştirilen dev roket, nisan ayı boyunca gerçekleştirilen test fırlatmalarında başarılı olamamıştı. Başarısız testlerin ardından yeni bir geliştirme sürecine dahil edilen roket ile ilgili birçok önemli değişiklik kaydedildi. 1000’in üzerinde denemenin yapıldığı süreç boyunca roketin yörüngeye ulaşma yöntemi gibi birçok kilit aşamada değişikliğe gidildi. Musk, yapılan bu köklü değişikliklerin ikinci denemelerdeki başarı şansını arttırdığını ifade etti.

Basına aktarıldığı üzere SpaceX, Starship projesi için bu yıl yaklaşık 3 milyar dolarlık bir maliyet kaydetti. Ay ve mars gibi uzak hedeflere ulaşabilecek bir roket projesi olan Starship için harcanan bu meblağ ile birlikte yüzde altmış oranında bir başarı şansı elde edildiği belirtildi. Musk’ın “Gecikmiş bir değişiklik” olarak adlandırdığı ikinci geliştirme süreci ise maliyet kalemlerini arttıran önemli etmenlerden birisi oldu.

Yapılan açıklamalardan anlaşıldığı üzere Elon Musk, Mars hedefleri konusunda oldukça kararlı bir tutum sergiliyor. Twitter’ı satın almasıyla birlikte bu hedefinden uzaklaştığı yönündeki eleştirilere kulak asmayan isim, her iki tarafta da adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Peki, sizler bu açıklamalar hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce, Starship’in fırlatması bu sefer başarılı olabilecek mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir