Ateş haber hep yanınızda

 1. Anasayfa
 2. »
 3. SON DAKİKA
 4. »
 5. Muğla’da turizm merkezlerinde yangın uyarısı

Muğla’da turizm merkezlerinde yangın uyarısı

ateshaber ateshaber -
23 0

MUĞLA (İGFA) –Muğla Büyükşehir Belediyesi muhtemel yangınlara erken müdahale için Bodrum, Fethiye, Milas ve Seydikemer ilçelerinde taşınabilir istasyonlar kurdu.

Orman yangınları konusunda Türkiye’nin en hassas bölgelerinin başında gelen Muğla’da, Büyükşehir Belediyesi turizm merkezleri başta olmak üzere tüm ilçelerde vatandaşları yangınlara karşı uyardı. Büyükşehir Belediyesi hava, kara ve deniz yoluMuğla’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin giriş yaptığı otogar, havaalanı ve limanlarda yangınlara karşı bilgilendirme broşürü dağıttı.

TURİZM MERKEZLERİNDE TÜRKÇE VE İNGİLİZCE BROŞÜR DAĞITILDI

Turizm döneminin başlaması ve 9 günlük bayram tatiliyle birlikte Muğla’nın turizm merkezlerine yerli ve yabancı turist akını yaşandı. Orman yangınları açısından hassas olan Muğla’da Büyükşehir Belediyesi takımları yerli ve yabancı turistlere Türkçe-İngilizce broşür dağıttı.

Dağıtılan broşürlerde, Pahalı konuklarımız; tabiatı, denizi, tarihi ve kültürel yapısıyla dünyanın cennet köşelerinden biri olan Muğla’mıza beğenilen geldiniz. Tüm beklentilerinizin karşılığını aldığınız, hayal ettiğiniz her şeyin gerçekleştiği, hiç unutamayacağınız bir tatil devri geçirmenizi dileriz. Vilayetimizin yüz ölçümünün yüzde 60’ından fazlasını ormanlık alanlar oluşturmaktadır. Bu da kentimizi yaz aylarında orman yangını riskinin çok fazla olduğu bölgelerin başında yer almasına neden olmaktadır. Maalesef orman yangınlarının yüzde 90’nından fazlası da insan kaynaklıdır. Tatil sırasında dikkat edelim ki istemeden de olsa bir yangın felaketine neden olmayalım. Böylece tabiat, gelecek nesillerin da emsal gereksinimlerine karşılık vermeye devam edebilsin” denildi.

Yerli ve yabancı turistlere dağıtılan Türkçe- İngilizce broşürde dikkat edilmesi gereken 13 unsur yer aldı.

 1. Orman yangınlarının birçok nedeni olsa da, çok büyük bir oranı; bilgisizlik, ihmal, kaza, dikkatsizlik ve kasıt üzere insan kaynaklıdır. Bu sebeple bilhassa sıcak yaz aylarında çok dikkatli ve hassas olunmalıdır.
 2. 112 Ülkemizde acil durum artık tek numaradır. Yangın görüldüğünde çabucak acil durum numarası 112 aranmalı ve adresi mümkün olduğunca açık tabir edilmelidir.
 3. Televizyon, radyo ve internet üzerinden yapılan meteorolojik bildirimler takip edilmeli, bu bildirimlerde belirtilen kritik gün ve saatlerde çok daha dikkatli ve tetikte olunmalıdır.
 4. Giriş yapılması yasaklanan ormanlık alanlara muhakkak girilmemelidir.
 5. Önceden belirlenen kamp alanlarında gereksiz ateş yakılmamalı, yakılan ateş ise tam manasıyla söndürülmeden kamp alanı terk edilmemelidir. Ormanlık alanların dışında kalan zeytinlik üzere zirai alanlarda, maki bitki örtüsü (fundalık, çalılık) ile kaplı bölgelerde de birebir önlemlere dikkat edilmelidir. Buralarda başlayacak olan bir yangın, çok süratli biçimde yayılarak ormanlık alanlara sirayet edecektir.
 6. Araçla seyir halindeyken; çöp, cam şişe, sigara izmariti vb. atıklar mutlaka dışarı atılmamalı; bu atıkların da büyük bir yangına sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır.
 7. Evlerimizde yangın önlemeye dair alacağımız önlemler tahminen de koca bir ormanı yanmaktan kurtarabilir.
 8. Ormanlık alana yakın bir konutta başlayan yangın, vaktinde söndürülemez ise orman yangınının tetikçisi olabilir.
 9. Evlerimizdeki elektrik tesisatları eski ise yenilenmeli, sigorta kutularımıza kaçak akım röleleri takılmalıdır.
 10. Bacalarımızın paklığı nizamlı aralıklar ile yapılmalıdır. Bacada biriken kurumlar rüzgârın tesiri ile ormanlık alanları çarçabuk tutuşturabilir.
 11. Çatı oluklarında biriken çam pürçeği, yaprak üzere kuru yakıtlar temizlenmelidir. Bunlar kolay tutuşarak bir çatı yangınına neden olabilir.
 12. Her meskende en az bir adet 6 kg’lık yangın söndürme aygıtı bulundurulmalıdır.
 13. Evlerimizin etrafındaki otlar tertipli aralıklar ile temizlenmelidir.

MOBİL YANGIN İSTASYONLARI KURULDU

Bunun yanı sora hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte Muğla Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi teyakkuza geçerken kıymetli noktalarda taşınabilir istasyon kurdu.

Özellikle yaz aylarında ağır nüfus ve trafik artışının yaşandığı Bodrum’da öncü taşınabilir istasyonu misyona başlarken, Bodrum Yat Limanında konuşlanan öncü taşınabilir istasyon aracı kent merkezinde mümkün bir araç kazasına ve araç yangınına anında müdahale edebilecek.

Turizm merkezlerinin yanı sıra kırsal mahallelerde muhtemel yangınlara en kısa müddette müdahale edebilecek itfaiye taşınabilir istasyonları da devreye alındı. Taşınabilir istasyonlar Seydikemer Kadı, Fethiye Karaçulha Hali ve Milas Koru Mahallesinde kuruldu. Taşınabilir istasyon grupları mümkün itfai olayların en fazla yaşandığı saat olan 11.00 ile 19.00 saatleri ortasında vazife yapacak veyaşanabilecek yangınlara en kısa müddette müdahale edecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir