Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. MMU/ KAAN ve içindeki Aselsan sistemleri

MMU/ KAAN ve içindeki Aselsan sistemleri

ateshaber ateshaber -
31 0

TUSAŞ, milli imkanlarla geliştirdiği MMU, HÜRJET, ATAK2 gibi yerli hava araçlarını “İstikbalin
Yüzyılı Programı” kapsamında devlet erkanının da teşrifiyle adeta bir gövde gösterisi yaparak görücüye çıkarmıştı. Programda MMU’nun adının da “KAAN” olacağı açıklandı. Peki KAAN’daki ASELSAN sistemleri neler? Gelin yakından bakalım.

Beşinci nesil savaş uçağı MMU!

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde çok sayıda bulunan F-16 uçaklarının 2030 yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması ile onların yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetler ile geliştirilen Milli Muharip Uçak yeni adıyla Kaan, 1 Mayısta görkemli bir törenle kendi motorunun itki gücünü kullanıp taksi yaparak tanıtım için planlanan alana gelmişti.


MMU: Kaan

Beşinci nesil savaş uçaklarının sahip olması gereken yetenek ve donanımlar göz önünde bulundurarak yerli ve milli imkanlarla tasarlanan Kaan; dost unsurlarla, ağ merkezli bir yapı vasıtasıyla güvenli veri paylaşımı yapabilmekte. Ayrıca akıllı mühimmatların kullanımı ile her türlü hava-hava ve hava-yer hedeflerine stratejik taarruz imkanı sağlayabilmektedir.

Kaan’ın üstün hava hakimiyetindeki başlıca özellikleri

• Yüksek performanslı radar, elektronik harp, elektro-optik, haberleşme, seyrüsefer ve
tanımlama kabiliyeti
• Yüksek/süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas ve isabetli ateşleme
• Otomatik hedef tanıma ve algılama, çoklu veri füzyonu ve yapay zeka yetenekleri ile
artan muharebe gücü


MMU: Kaan imalat aşamasından bir görüntü

Kaan’da Yer Alan Aselsan Sistemleri

Kaan’ın bünyesinde barındırdığı önemli pek çok elektronik sistemi yine yerli ve milli imkanlarla ASELSAN geliştirdi:

  • ICNI Projesi (BÜHSET): Haberleşme Fonksiyonları, Navigasyon Fonksiyonları, Tanıma Tanıtma Fonksiyonları, ICNI Antenleri
  • Tulgar : Kaska Entegre Görüntüleme Sistemi
  • Bütünleşik EO Sistem (BEOS): KARAT-100: Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi, TOYGUN-100:Bütünleşik Elektro-Optik Hedefleme sistemi, İRİS-300:Kızılötesi Füze İkaz ve Görüntüleme Sistemi, LİAS-300: Lazer İkaz Sistemi, YILDIRIM-300: Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemi
  • Uçuş Kontrol Sistemi Sensörleri(IMU): Kılavuz-40 AÖB Sistemi
  • BÜRFİS Projesi: IRFS, AESA Radar/EW Sub-System, CMDS

Kaan, ASELSANIN geliştirdiği sistemlerin yanı sıra diğer yerli savunma sanayi şirketlerininde geliştirdiği çok fazla yazılım ve donanımı bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Kaan için yerli motor geliştirme çalışmalarıda TEİ (TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.) tarafından yürütülmekte.

Kaan’da kullanılan ASELSAN sistemlerine değindik. Düşüncelerinizi ve görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir