Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Milli gözlem uydusu İMECE’den alınan bir görüntü yayımlandı!

Milli gözlem uydusu İMECE’den alınan bir görüntü yayımlandı!

ateshaber ateshaber -
31 0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla birlikte milli gözlem uydusu İMECE ‘nin kaydettiği bir görüntüyü aktardı. Görüntünün paylaşılmasının ardından sosyal medyadan büyük övgüler alındı. İşte yerli gözlem uydumuzun kaydettiği o görüntü

“İMECE, yörüngeye yerleştiği andan itibaren görevini başarıyla icra ediyor”

Henüz test aşamasında olan mili gözlem uydusu İMECE, kısa bir süre önce yörüngeye yerleştirilmişti. Yörüngedeki testlerini başarıyla tamamlamaya devam eden uydunun kaydettiği görüntüler henüz basına yansıtılmamıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer vererek milli gözlem uydusunun Togg Teknoloji Kampüsü’nün üzerinde kaydettiği bir görüntüyü paylaştı:

“Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü yerli ve millî gözlem uydusu İMECE, yörüngeye yerleştiği andan itibaren görevini başarıyla icra ediyor.”

Milli gözlem uydusunun test aşaması sona erdiğinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek. 680 kilometrelik bir irtifada seyreden İMECE; savunma, doğal afet ve yer tespiti gibi faaliyetlerde aktif olarak görev alacak. Dünya üzerinde her bölgede kısıtlama olmaksızın görüntüleme yapabilen uydu, yüksek çözünürlükte detaylı görüntüler kaydedebiliyor. Yüzde 60 oranında yerli üretim olan uydunun testlerde olumlu sonuçlar sergilemesi, yüzleri güldürüyor.

İMECE tarafında yaşanan gelişmeleri gün geçtikçe aktarmaya devam ediyoruz. Peki, sizler milli gözlem uydumuzun kaydettiği görüntü hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce hedeflenen başarılara ulaşılabilecek mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir