Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Milas’ın gönüllülerini ‘Ateş Savaşçıları’ eğitti

Milas’ın gönüllülerini ‘Ateş Savaşçıları’ eğitti

ateshaber ateshaber -
25 0

MUĞLA (İGFA) – Milas Belediyesi Arama Kurtarma Takımını oluşturan istekli çalışanlar teorik ve uygulamalı “Orman Yangınlarına Müdahale Eğitimi” aldı.

Orman İşletme Şefi ve Yangın Uzmanı Orman Mühendisi Hasan Sağlar tarafından verilen eğitimin vilayet oturumu Sakarya Ortaokulu Toplantı Salonu’nda “teorik”, 2. oturumu ise Milas Orman İşletme Müdürlüğü Beçin Birinci Müdahale Takım Merkezi’nde “uygulamalı” olarak gerçekleşti.

Teorik eğitimde ferdî hami donanımların kullanımı, yangın üçgeni, yangın çeşitleri, orman yangınlarını etkileyen faktörler, yangınlara müdahale, İş Güvenliği Kanunu hakkında takım üyelerine ayrıntılı bilgiler veren Orman Mühendisi Hasan Sağlar, “Yüzde 60’ı ormanlarla kaplı bir vilayette yaşıyoruz. Aldığınız eğitim, sizlere büyük sorumluluk yüklemektedir.29 Temmuz – 12 Ağustos 2021 tarihleri ortasında gerçekleşen büyük zelzele felaketi yangınlarla gayrette gönüllülerin ne kadar büyük bir değere sahip olduğunu bizlere bir kere daha gösterdi.” dedi.

Gönüllü statüsü için teorik ve uygulamalı orman yangınlarıyla çaba eğitimini muvaffakiyetle tamamlama ve sertifikasını almış olma kaidesinin arandığını da kelamlarına ekleyen Sağlar, “Eğitim sonucunda yapılacak imtihanlarda 70 ve üzeri not alarak muvaffakiyet gösterenler orman yangınlarıyla gayret gönüllüsü olmaya hak ve yeterlilik kazanarak iştirak evraklarını alabilecek.” diye vurguladı.

Teorik derslerin akabinde Milas Orman İşletme Müdürlüğü Beçin Birinci Müdahale Grup Merkezi’nde yangını denetim altına alma ve söndürme hususlarında uygulamalı eğitim verildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir