Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Merkez’den birinci sadeleştirme adımı

Merkez’den birinci sadeleştirme adımı

ateshaber ateshaber -
32 0

ANKARA (İGFA) – Merkez Bankası’nın Menkul Değer Tesisi Hakkında Bildiri’de değişiklik yapılmasına dair bildirimi bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, sadeleştirme siyaseti kapsamında birinci adım olarak menkul değer tesis oranının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesine karar verildi.

Tebliğ kapsamında, menkul değer tesis oranı, gerçek ve hukuksal kişi için hesaplanan hisselerden düşük olanı yüzde 57’nin altında kalan bankalar için 7 puan artırımlı, yüzde 70 ve üzerinde olan bankalar için 2 puan indirimli uygulanacak.

Tebliğe eklenen “Bankaların dönüşüm oranına nazaran menkul değer tesisine ait süreksiz uygulama” kapsamında şunlar kaydedildi:

“29 Eylül 2023 (dahil) hesaplama tarihine kadar uygulanmak üzere, mevduat ve iştirak bankalarının tabi oldukları muhasebe standartları ve kayıt tertibi temel alınarak Merkez Bankasınca belirlenen yordam ve temellere nazaran bankalarca hesaplanacak yabancı para mevduat/katılım fonundan Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüşüm oranına nazaran yüzde 10’un altında dönüşüm yapılması halinde eksik kalan kısmın iki katı meblağında menkul değer bloke olarak tesis edilir. Tesis mühleti, hesaplama tarihini takip eden ayın son cuma günü başlar, tesis başlangıcını takip eden altıncı ayın son cuma gününden bir evvelki gün sona erer. Bu unsur kararları yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonu büyüklüğü Merkez Bankasınca belirlenecek fiyatın altında olan bankalara uygulanmaz.”

Bu ortada Merkez Bankası, toplumsal medya hesapları ve internet sitesinden yaptığı açıklamalarda, “Para Siyaseti Şurasının 22 Haziran 2023 tarihli kararında mevcut mikro ve makroihtiyati çerçevenin, tesir tahlillerine dayanarak ve kademeli bir anlayışla sadeleştirileceği söz edilmiştir.” denildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir