Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Memur devletten uygunlaştırma bekliyor

Memur devletten uygunlaştırma bekliyor

ateshaber ateshaber -
29 0

Mehmet ÇETİNKAYA/ A GAZETE (BURSA İGFA)
Kamu personellerinin 2023 ve 2024 yıllarına ait maaş ve fiyatlarının belirlenmesine emeliyle toplu kontrat görüşmeleri, 09 Mayıs 2023’te hükümet ile sendikalar ortasındaki görüşmeler uzlaşma ile sonuçlanırken, yeni sayılar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanmıştı.

YÜZDE 70’LİK ARTIŞ

Bu açıklamalar ışığında 2023 yılı ocak ayı prestiji ile en düşük kamu çalışanının maaşı 15 bin lira olarak belirlendi. Kamu emekçilerine birinci 6 ay için yüzde 45 artırım yapılması kararlaştırıldı. Kamu emekçilerinin fazla çalışma fiyatları, ek ödemeler ve ikramiye sayılarına da yüzde 70’ler seviyesinde artış yapıldı.

YÜZDE 30’A REVİZE EDİLDİ

Yetkili konfederasyonun 2023 yılının ocak ayında imzaladığı toplu mukavele sonucunda memur maaşlarına yüzde 8 oranında 6 aylık artırım ve enflasyon farkı verilmesi kararlaştırılırken, hükümet ise ocak ayı içerisinde memur bölümünden gelen reaksiyonlar üzerine bu sayılara refah hissesi da eklemek suretiyle toplam artış oranını yüzde 30 olarak revize etmişti.

MAAŞ FARKI AÇILDI

2023 Ocak ayı prestiji ile kamu emekçilerinin maaşlarına yüzde 45 artırım verilirken memurlara ise yüzde 30’luk artırım yapılmış oldu. Manevi Unsurlu Liyakatlı Sendikalar Federasyonu (Mil Bayındır Sen) Genel Lider Yardımcısı Burhanettin Aydınlı, kamuda, personeller lehine maaşlarda artış yapılırken, kamu personelleri ile memurlar ortasındaki maaş farkının açılmasına neden olduğunu hatırlattı.

ÇALIŞMA BARIŞI BOZULDU

Ocak ayı prestijiyle en düşük kamu emekçisinin maaşı 15 bin lira olurken, en düşük memur maaşının bütün toplumsal yardımlar, aile ve çocuk parası ve ek ödemelerle birlikte 11 bin 848 TL’de kaldığını, en düşük kamu personeli ile en düşük memur maaşı ortasında 3 bin 170 TL’lik bir fark bulunduğunu vurgulayan Aydınlı, “Aradaki bu fark, fiyat düzeyi yükseldikçe daha da artmaktadır. Hükümetin gerek kamu emekçisi gerekse memurlar ortasındaki toplu mukavele sürecinde memurlara uygulanan bu adaletsizlik, kamudaki çalışma barışını bozmuş, yeniden bu fiyat adaletsizliği memurların moral ve motivasyonunu olumsuz olarak etkilemiştir” sözlerini kullandı.

MEMURLAR GEÇİNEMİYOR

Özellikle büyük kentlerde yaşayan ve tek maaşla geçinmeye çalışan memurların artan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle aylıkların yetersiz kaldığını lisana getiren Burhanettin Aydınlı, “Büyükşehirlerde meskeni olmayıp kirada oturan, kamu vazifelilerinin kira, ulaşım, pazar, market, elektrik, doğalgaz, su, telefon üzere masrafları maaşlarınca karşılanamamakta olup bu harcamaların bir kısmını, kredi kartlarıyla bir sonraki aya aktarıyor. 2023 Nisan ayı sonu yapılan bir araştırmaya nazaran; Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması meblağı (Açlık sınırı) 10 bin 135 TL’ ye, besin harcaması ile giysi, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi, muhtaçlıklar için yapılması mecburî başka aylık harcamalarının toplam fiyatı ve (Yoksulluk, sınırı) 33 bin 15, TL’ye, bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 13 bin 165 TL’ye yükseldi. Memurlar hayat pahalılığı ve artan enflasyon karşısında ne yapacağını şaşırmış durumda. Kamu emekçilerine sağlanan bayram ikramiyesi, toplumsal ve yol yardımı üzere hakların memurlara da sağlanmasını ve memur maaşlarına yoksulluk hududunun üzerinde artırım yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir