Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Meclis’te gündem iki değerli unsur

Meclis’te gündem iki değerli unsur

ateshaber ateshaber -
30 0

Meclis yeni yasama yılına ağır gündem ile girmeye hazırlanıyor. 1 Ekim’de tekrar çalışmalarına başlayacak olan Meclis’te iki değerli husus dikkat çekiyor. Bunlardan biri anayasa değişikliği ve içtüzük. Anayasa değişikliğinin en kıymetli hususları başörtüsü serbestisi ve aileye ait düzenleme olacak. Muhalefet ile anlaşılması halinde çok daha kapsamlı bir değişiklik gündeme gelebilecek.

İNGİLİZ MODELİ GÜNDEMDE

İçtüzük, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uygun olarak yenilenecek. Çalışma ve üretmeye dönük bir İçtüzük yapılacak. Bu kapsamda İngiliz modeli üzerinde duruluyor. İngiliz modelinde yasa teklifleri komitelerde uzun müddet tartışılıyor, ayrıntılı çalışmanın akabinde Genel Şura gündemine geliyor. Genel Kurul’da yasa teklifleri üzerinde görüşme yapılmadan oylamaları yapılıyor.

Yeni periyotta komitelerin işlevi artacağı için yeni ihtisas kurulları kurulması da gündeme gelecek. Örneğin ulusal eğitim, kültür, gençlik ve spor kurulu ikiye bölünecek. Yeniden “Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm” ile “Sanayi, Ticaret, Güç Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji” kurullarının da ayrılması üzerinde duruluyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir