Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Demirciler Kardemir’de toplandı

Demirciler Kardemir’de toplandı

ateshaber ateshaber -
32 0

İZMİR (İGFA)- Ege Demir ve Demirdışı Metaller Birliği İdare Konseyi Lider Yardımcısı ve Kardemir Çelik Sanayi A.Ş. İdare Şurası Lider Yardımcısı Hasret Bakırel’in mesken sahipliğinde gerçekleşen tesis ziyareti ve idare şurası toplantısı için Sayın Bakırel’e ve Kardemir Çelik Sanayi AŞ İdare Heyeti Lideri Sayın Lider Karalp’e teşekkürlerini sunan Ege Demir ve Demirdışı Metaller Birliği İdare Heyeti Lideri Yalçın Ertan “Yönetim Konseyimiz ve Birliğimiz ismine bu hoş davetleri için kendilerine teşekkürlerimizi sunuyorum. Toplantımız öncesinde, 18 ayda inşaat ve üretim çizgileri tamamlanarak üretim faaliyetlerine Mayıs 2022 tarihinde başlayan Çelikhane tesislerine ziyaret gerçekleştirerek üretim sınırlarını inceleme fırsatı bulduk” dedi.

Üretim kapasiteleri ve eserleri hakkında bilgi veren Hasret Bakırel “Aliağa’daki profil tesisimizde yıllık 700 bin ton üretim kapasitesi ile uzun mamul kümesi eser üretimlerine ek olarak güç kesimine yönelik çeşitli ebatlarda özel profil üretimi de gerçekleştiriyoruz. Karel Demir Tel firmamız bünyesinde yıllık 150 bin ton kapasite ile galvanizli ve tavlı telden çelik hasıra kadar birçok tel çeşidiyle ve yıllık 1,2 milyon ton kapasiteli çelikhane tesislerinde gerçekleşen kütük üretimi ile kendi hammadde muhtaçlığımızı karşılayarak yurt içi ve yurt dışı piyasalarda da ana tedarikçilerden biri pozisyonuna geldiğimizi gururla söz etmek isterim. Babamız Merhum Nevzat KARALP’den devraldığımız ve Türkiye’mize hem ihracat hem istihdam konularında katkı sağlayan bu mirası büyüterek küresel bir aktör olmak bizim için başka bir mana tabir ediyor” dedi. Yenilenebilir güç konusundaki yatımlarından da bahseden Bakırel; üretimde sağlanacak karbonsuzlaşmanın, yeşil mutabakata ahenk çerçevesinde AB’ye olan ihracatımızda rekabet gücümüzü artıracak bir araç olduğuna değinerek, firma olarak karbon nötr olma yolundaki çalışmaları kapsamında; mevcutta 20 MW gücünde rüzgar gücü santrallerinin bulunduğundan, 6 ay içerisinde ise 4 MW gücündeki Güneş Gücü Santrallerinin devreye alınacağı konusundaki planlarından kelam etmiştir.

Sözlerine devam eden Bakırel “Önümüzdeki periyot ise 650.000 ton kapasiteli standart kalitede ve yüksek karbonlu filmaşin, kangal demir ve inşaat demiri haddehanesi ile ülke iktisadına katkı sağlanmasının hem de yurtiçi ve yurtdışı piyasadaki pazar hissesini artırılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bugün Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği İdare Heyetimizin da bizlere dayanağını bir defa daha yanımızda hissediyor, kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir